DÜNYAFilistin

Hamas: Abbas yönetimi’nin Aksa için yapılan gösterileri bastırması cinayettir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi’ne bağlı güçlerin Beytlahim ve Cenin şehirlerinde Mescidi Aksa’ya destek için yapılan gösterilere müdahale edip bazı aktivistleri tartaklamasını sert bir dille kınadı.

Filistin Yönetimi’ne bağlı güçlerin Mescidi Aksa’ya destek için yapılan gösterilere sert bir şekilde müdahalesini ulusal bir cinayet olarak değerlendiren Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, bunun işgalcinin Mescidi Aksa’ya yaptığı saldırı ve tecavüzlere bir katkı olduğunu söyledi.

Mescidi Aksa’ya destek için dün Batı Yaka’nın her tarafında yapılan gösterilere müdahale eden ve Filistinlilerin işgal askerlerinin bulundukları noktalara ulaşmalarını engelleyen Abbas’a bağlı güçler, siyasi görüşleri nedeniyle 17 Filistinliyi de gözaltına aldı.

İşgal güçlerinin son bir hafta içinde Mescidi Aksa’ya saldırıp insanları tartaklaması, camiye zarar vermesi ve Siyonist yerleşimcilerin Mescidi Aksa’yı kirletmelerine zemin hazırlaması Filistin içinde ve dışında büyük tepkilere neden oldu.

Hamas’ın çağrısı üzerine dün Batı Yaka, Gazze ve Kudüs’te gösteriler yapılırken, Ürdün, Fas, Türkiye ve daha birçok ülkede de işgalcinin Mescidi Aksa baskınları protesto edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı