DÜNYAFilistin

Hamas: Abbas’ın açıklamaları asılsız ve provokatif niteliktedir

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas’a yönelik saldırılarının doğrudan Filistin direnişini ve Filistin halkının birlik ve bütünlüğünü hedef aldığını söyledi.

Hamas sözcülerinden Fevzi Burhum, bugün (8 Eylül Pazartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Abbas’ın Hamas’a yönelik suçlamalarının provokatif nitelikte ve asılsız olduğunu bildirdi.

Abbas’ın Hamas ile ortaklığa son verme tehdidinde bulunmasının hayalkırıklığına yol açtığını ve uzlaşıyı yıktığını ifade eden Burhum, Filistin Yönetimi Başkanı’nın açıklamalarının İsrail’in ve Amerika’nın arzularını yerine getirdiğini belirtti.

Filistin Haber Ajansı “Wafa”nın aktardığına göre, Abbas dün yaptığı açıklamalarda Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki yönetimini eleştirdi ve durumun aynı şekilde devam etmesi halinde Hamas ile ortaklığa son vereceği tehdidinde bulundu.

Haberde ayrıca, halen Kahire’de bulunan Abbas’ın gazetecilere Gazze Şeridi’nde 27 bakanlık vekili bulunduğunu ve bölgenin Hamas’ın oluşturduğu gölge hükümet tarafından yönetildiğini söylediği ifade edildi.

2149 şehitten sadece 50’sinin Hamas üyesi, 861’inin ise Fetih üyesi olduğunu iddia eden Abbas, savaşta ekonominin büyük yara aldığını ve yıkılanın 15 yılda yeniden inşası için 7 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı