DÜNYAFilistinSon Dakika

Hamas: BM’nin uygulaması abluka gibidir

Hamas, BM’nin Gazze’ye inşaat malzemeleri girişi ile ilgili uygulamasının İsrail’in şartlarına uygun olduğu için eleştirdiklerini açıkladı.

Hamas, Gazze’ye gelen inşaat malzemelerinin denetimini yapan Birleşmiş Milletler (BM) mekanizmasını eleştirdi.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’ye giriş yapacak inşaat malzemelerinin denetimini yapan BM mekanizmasının çalışmasını “kötü” olarak nitelendirerek, “Hamas, bu mekanizmayı, Gazze’de ek bir abluka meydana getirdiği ve İsrail’in şartlarına tabi oldığu için kabul etmiyor” ifadesini kullandı.

Söz konusu mekanizmanın Gazze’de gerçek anlamda yeniden imarı yapılamaz hale getirdiğini kaydeden Ebu Zuhri, ayrıca İsrail’in son saldırılarında bölgede meydana gelen yıkımın gerçek şekilde, İsrail şartlarına boyun eğmeden acilen imar edilmesi çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry, İsrail ve Filistin’in, Gazze’nin yeniden inşası amacıyla bölgeye BM denetiminde inşaat malzemesi girdirilmesi için anlaştığını belirtmişti.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’ye, 7 Temmuz’da havadan ve denizden, 17 Temmuz’da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarını sürdüren İsrail, 26 Ağustos’ta, Mısır’ın arabuluculuğundaki görüşmelerde varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti. İsrail’in 51 gün süren saldırılarında 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Söz konusu saldırılarda 9 bin yapı tamamen yıkılırken, 8 bin bina ise kısmi zarar görmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı