DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISon Dakika

Hamas, el-Halil’de Cuma günü Mescidi Aksa’ya destek yürüyüşüne çağırdı

Filistin İslâmi Direniş Hareketi (Hamas), önümüzdeki Cuma günü (7 Kasım) Batı Yaka’nın el-Halil şehrinde Mescidi Aksa’ya ve Kudüslülerin intifadasına destek amacıyla yapılması planlanan gösteri ve yürüyüşe bölgedeki Filistinlilerin katılması talep edildi. Hamas tarafından yapılan açıklamada Cuma günü el-Halil’de düzenlenecek gösteri ve yürüyüşe tüm el-Halil ahalisinin ve Batı Yaka bölgesindeki Filistinlilerin destek vermesinin beklendiği ifade edildi.

İşgal rejiminin kutsal Mescidi Aksa’yı hedef alan uygulamalarını protesto ve Kudüs ahalisinin bu kutsal mabede sahip çıkmak için yürüttüğü mücadeleyle dayanışma amacıyla düzenlenecek gösteri ve yürüyüşün Cuma namazından sonra el-Halil’in kuzey giriş tarafındaki Abdulhay Şahin Camisi’nin önünden başlayacağı bildirildi.

Siyonist işgal rejiminin son dönemde kutsal Mescidi Aksa’yı yahudilerle paylaştırma planının şartlarını oluşturmak amacıyla yahudi baskınlarını ve Müslümanlara yönelik kısıtlamaları artırması Kudüs halkının sert tepkilerine ve karşıt eylemlerine neden oldu. Mescidi Aksa’ya destek amacıyla Batı Yaka’nın muhtelif şehirlerinde ve Gazze’de de gösteriler ve eylemler düzenlendi. Yapılan açıklamalar Mescidi Aksa’ya sahip çıkma eylemlerinin devam edeceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı