DÜNYAFilistin

Hamas, Gazze’deki direnişin silahsızlandırılması fikrini kesin bir dille reddetti

İslami Direniş Hareketi (Hamas), KAHİRE’deki dolaylı ateşkes görüşmelerinde Gazze’deki direnişin silahsızlandırılması görüşünü dinlemeyi dahi reddettiklerini ifade etti.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak, Kahire’de Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Biz heyet olarak bu konuda hiçbir öneriyi dinlemek istemiyoruz. Savaşta zafer kazandığını ve bu talepte bulunmaya hakkı olduğunu düşünen varsa yanılıyor. Zafer kazanan FİLİSTİN halkı ve direnişidir” dedi.

İsrail’in ateşkesi kabul etmesinin ve işgal ordusunun Gazze Şeridi’nden çekilmesinin girdikleri çıkmaz sokağın sonuna gelmeleri nedeniyle olduğunu söyleyen Er-Reşak, yaşanan acılara rağmen Filistin halkının direnişin etrafında kenetlendiğini ifade etti.

İşgal ordusunun tüm yaptığının sivillere yönelik katliam ve savaş suçu işlemek olduğunu belirten Er-Reşak, “Düşmanımız bu savaşta hedeflerine ulaşamadı ve ulaşamayacak” dedi.

Hamas Hareketi ve İsrail Pazartesi akşamı Mısır’ın önerdiği 72 saatlik ateşkesi kabul etti.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jennifer Psaki, WASHİNGTON’ın büyük ihtimalle Kahire’deki ateşkes müzakerelerine katılacağını söyledi. Psaki, “Çabalarımız ve görüşmelere katılma isteğimiz taraflarca memnuniyetle karşılandı” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı