DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Hamas Hareketi, Mescid-i Aksa’yı savunmak için ümmetin seferber olmasını istedi

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’da ibadet etme hakları olduğunun işgal yönetimi tarafından resmi ağızlardan ilan edilmesini kınadı.

Hamas Hareketi, bugün (10 Eylül Salı) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, işgal rejimi yetkililerinin açıklamalarının Müslümanlara ait kutsal değerlere saldırı, Müslümanların duygularına ve inançlarına hakaret olduğu ifade edildi.

Arap ülkeleri ve İslam dünyası halklarına ve hükümetlerine seslenen Hamas Hareketi, Mescid-i Aksa’ya yönelik tehditlerin büyüklüğüne dikkat çekerek, “tehlikeli” olarak nitelendirdiği son gelişmelere karşı koymak için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini istedi.

Hamas Hareketi, Kudüs kentinde ve 1948′de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlileri de Mescid-i Aksa’yı koruma görevini sürdürmeye davet ederek, Ramallah yönetiminin işgal rejimiyle yürüttüğü müzakerelerin Mescid-i Aksa’ya yapılan baskınları perdelediğine ve Filistin Yönetimi’nin Batı Yaka’da direnişin elini-kolunu bağladığına dikkat çekti.

İsrail Polisi Genel Müdürü Yahonan Danino, işgal rejiminde yayınlanan bir gazeteye verdiği demeçte, Yahudilerin de Mescid-i Aksa’da ibadet yapma hakları olduğunu öne sürmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı