DÜNYAHABERLER

Hamas, seçimleri iptal etmek için yapılan baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğini belirtti

Hamas seçimleri iptal etmek için yapılan baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğini belirtti
İslamî Direniş Hareketi (Hamas) seçimleri iptal etmek için yapılan baskı ve tehditlere boyun eğmeyeceğini belirterek, seçimleri başarılı kılmak, Filistin halkına en iyi şekilde hizmet edecek, direnişini ve işgalcinin planlarına karşı duruşunu güçlendirecek en iyi seçeneği ortaya koymak için bütün imkânlarını seferber edeceğini ifade etti.

Hamas hareketi gelişmelerle ilgili basın açıklaması yaptı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan açıklamada Hamas, aday gösterme ve listeleri kaydetme sürecinde yaşanan bazı hukuksuzlukları tespit edip belgelediklerini, başta Merkez Seçim Kurulu olmak üzere ilgili bütün taraflardan tecavüzlere karşı her türlü tedbiri almalarını, seçimlerin nezih ve özgür bir ortamda gerçekleşmesi için çaba göstermelerini talep etti.

Hamas hareketi yayınladığı açıklamada, Batı Yaka’da adaylık listelerindeki birçok kişinin, Fetih’e karşı yarışacak listeleri azaltmak isteyen güvenlik birimleriyle mensubiyetleri herkes tarafından bilinen çevrelerden baskı gördüklerini, tehdit ve baskı gören adaylardan bazılarının yarıştan çekildiklerini hatırlattı.

Hamas yayınladığı açıklamada Filistin Yönetimi’nin tehdit ve baskıları yanında işgal rejiminin de fiili olarak seçim sürecine müdahil olduğunu, başta El-Halil olmak üzere birçok şehirde başkan adaylarını ifadeye çağırıp tehdit ettiğini vurguladı.

Hamas, Filistin halkının tehdit, şantaj ve baskı görmeden kendisini temsil edecek şahsiyetleri seçme hakkının olduğunu belirterek, Filistin halkına çağrıda bulundu ve seçimleri korumalarını ve başarılı geçmesini sağlamalarını istedi.

Hamas hareketi, aday belirleme ve liste oluşturma sürecinde kendisine bağlı listede yer alan adayların Filistin Yönetimi’ne bağlı güçler ile işgal ordusundaki subaylardan gördükleri tehdit ve baskıları gözlemleyip belgeledikleri bilgisini verdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı