DÜNYAFilistinHABERLER

HAMAS siyasi büro Başkanı Yardımcısı Salih Aruri: HAMAS, Hizbullah ve Tahran arasındaki koordinasyon tüm düzeylerde devam ediyor

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın siyasi büro Başkanı Yardımcısı Salih Aruri, Hamas ile İran ve Hizbullah arasındaki koordinasyon stratejik olduğunu vurguladı.

Pazartesi günü Filistinli grupların Beyrut zirvesinde aldıkları kararların hakkında açıklama yapan Hamas siyasi bürosu Başkan Yardımcısı Aruri, zirvenin sonuç bildirisi Filistin milletinin geniş kapsamlı direniş hakkını ve ayrıca Batı Şeria’da halk direnişi üzerinde anlaşmayı pekiştirdiğini  belirtti.

Filistinli direniş grupları geçen Perşembe günü Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Filistin özerk teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas başkanlığında bir oturum düzenledi.

Aruri, Hamas hareketi Fetih hareketi ve özerk teşkilat Başkanı Mahmut Abbas’la ABD patentli Yüzyılın anlaşması ve ilhak projesi ile mücadele doğrultusunda sahada harekete geçtiğini belirterek şöyle ekledi:

Beyrut zirvesinde Filistin’in meşruiyetine yeniden vurgu yapmak üzere genel seçimlerin yapılması için de bazı anlaşmalara varıldı.

Direniş Hamas hareketi ile Lübnan Hizbullah hareketinin ortak paydası olduğunu kaydeden Aruri, Hamas hareketi ile Hizbullah ve Tahran arasında koordinasyon tüm düzeylerde devam ettiğini ifade etti.

Hamas lideri İsmail Heniyye’nin Lübnan ziyaretine de temas eden Aruri, Heniyye’nin Aynul Halve kampını ziyaret etmesi Filistinli mültecilerin anavatanına geri dönüş hakkında vurgu niteliğinde olduğunu kaydetti.

Hamas lideri Heniyye geçen hafta Lübnan’ı ziyaret etti ve Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah başta olmak  üzere Lübnanlı bazı üst düzey yetkililerle görüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı