DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİ

HAMAS’ın 25’nci kuruluş yıldönümü ve Halid Meşal’in konuşması

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın 25. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Gazze’de ve Filistin topraklarının genelinde  tam bir bayram havası hakim olurken, HAMAS’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’nde ise 37 yıldır  doğduğu topraklara ilk kez dönen HAMAS’ın siyasi birim  lideri Halid Meşal, düzenlenen   törende konuşma yaptı.

Filistin’in en büyük meydanlarından birinde toplanan yüz binlerce Filistinli halk Halid Meşal’in konuşmasını dinledi. Meydana Hamas tarafından üretilen ve İsrail’e yönelik saldırılarda kullanılan M75 tipi roketin büyük boyuttaki bir maketi yerleştirildi. Kutlamalar sırasında farklı ülkelerden gelen Arap ses sanatçıları marşlar okurken, meydanları dolduran kalabalıklar da attıkları sloganlarla Hamas’a destek verdiler.

Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal’in bir konuşma yaptı. “Bütün şehitlerin kanlarıyla Gazze topraklarının sulandığını, Gazze’nin kahraman Filistin halkının kararlılığıyla kurtuluşa erdiğini belirten Meşal, İslami direniş hareketinde en büyük güçlerinin Allah’ın izniyle halk olduğunu belirtti ve  Filistin topraklarının bölünmesine asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Halid Meşal, kendilerine yardım eden bütün ülkelere ve kuruluşlara ve halklara  teşekkür ederek hiçbir ülkeden emir almadıklarını hedeflerinin  başkenti Kudüs olacak Bağımsız Filistin Devleti’ni gerçekleştirmek ve topraklarından sürgün edilen milyonlarca Filistinlinin topraklarına dönmesini sağlamak olduğunu söyledi.

8 günlük  Gazze savaşında Filistin direnişinin zaferine de temas eden Halid Meşal, “Filistin bizim toprağımızdır, bundan asla ödün vermeyiz. Bir karış toprak için müzakere etmeyiz. Filistin eskiden olduğu gibi Arap ve İslam olarak kalacaktır. Filistin bizimdir, başkasının değildir. Mademki Filistin bizimdir, asla işgalci İsrail’in meşruluğunu tanımayacağız. İsrail’in meşruluğu yoktur. Ne kadar sürerse sürsün, Filistin bizimdir” dedi.

Bu arada Filistin seçim hükümeti başbakanı İsmail Heniyye de, terör rejimi İsrail’e, asla Filistin topraklarını ebediyen işgalinde bulundurma izni vermeyeceklerini zira bu toprakların Filistinli direnişçiler tarafından özgürlüğüne kavuşacağına inandığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı