DÜNYAFilistinORTADOĞU

Hamas’ın İran Temsilcisinden Kudüs Mesajı

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın İran temsilcisi Halit Kadumi ramazan ayının son cuması olarak geçen Kudüs günün ismine yakışır bir şekilde ele alınması gerektiğini belirterek “Kudüs günü Filistin meselesinin mahiyetini anlamada Müslümanlar için iyi bir fırsattır” ifadelerini kulandı.

Müslümanların Filistin meselesine ilgisiz kalmamaları gerektiğine işaret eden Halit Kadumi “Filistin meselesi ve Kudüs birçok farklı açıdan ele alınmalı ve her zaman zinde tutulmalıdır” açıklamasını yaptı.

“Kudüs günü aynı zamanda Filistin halkını diğer İslam ülkeleri ile yakınlaştırır iken Filistin halkı ile İslam ülkeleri arasına fitne ve tefrika oluşturmak isteyenlere karşıda iyi bir cevap niteliğindedir” ifadelerini kullanan Halit Kadumi Kudüs günün Filistin meselesini anlamada iyi bir fırsat olduğunu kaydetti.

Konuşmasında Filistin meselesini Kudüs gününden öncesi ve sonrası olarak ele alan Hamas temsilcisi Halit Kadumi “Bu yıl düzenleyeceğimiz Kudüs gününün bölgenin hassas durumu da düşünüldüğünde iyi gelişmelere kapı aralayacağını umut etmekteyim” açıklamasını yaptı.

“Umut ediyorum ki tüm İslam âlemi Kudüs günü ile birlikte sarsılmaz zırhımız ve kalkanımız olan vahdeti hayatına yansıtacak ve İslam ümmetinin düşmanları ile işbirliği yapmaktan kaçınacaklardır” açıklamasını yapan Halit Kadumi Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs için tüm Filistinlilerin canlarını feda ettiklerine işaret etti.

İslam ümmetinin bilinçli ve bilge bir liderliğe ihtiyacı olduğuna işaret eden Hamas’ın İran temsilcisi Halit Kadumi “Ancak planlı ve programlı bir şekilde Kudüs düşman işgalinden kurtularak kendi özgürlüğüne kavuşabilir” ifadelerini kullandı.

Halit Kadumi ayrıca Filistin meselesinin bölgede siyasete alet edilmesine ilişkin üzüntülerini belirterek “Mazlum Filistin halkını korumak ve savunmak tüm Müslümanların üzerine farz olduğu kadar askeri ve siyasi önceliklerin başında gelmelidir. Ve Müslümanlar Filistin ve Kudüs’ün onurunu zedeleyecek ve zarar verecek her eylem ve girişimden uzak durmalıdırlar” açıklamasını yaptı.

“Bölgedeki tüm koalisyonlar ve bloklar kimlerin Filistin halkının yanın olduğunu veya olmadığını göstermektedir” ifadelerini kullanan Halit Kadumi “Filistin halkının yanında mücadele eden ve savaşan Müslümanların isimleri tarihe altın harfler ile yazılacaktır” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı