Filistinİran

Hamas’ın pusulası şaşmamıştır

Hamas’ın Tahran Bürosu Sorumlusu Halid Kaddumi, ‘Hamas’ın pusulası şaşmamıştır’ dedi. Filistin Enformasyon Merkezi Farsça servisinin bildirdiğine göre, İran’da yayınlanan Hemşehri gazetesinin Hamas’ın yeni siyaset belgesi hakkındaki sorularını cevaplayan Kaddumi, ‘Hamas’ın pusulası şaşmamıştır’ dedi.

Kaddumi’nin Hemşehri gazetesine yaptığı açıklamaların özeti şu şekilde: Hemşehri: Bazı siyasi analistler Hamas’ın yayınladığı bu siyaset belgesiyle işgal edilmiş Filistin topraklarının tamamının kurtarılması, silahlı direnişe son verme ve mültecilerin geri dönüş haklarından vaz geçme gibi temel ilkelerden saptığını iddia ediyorlar. Sizce bu yorumlar doğru mu? Halid Kaddumi: Ben bu yorum ve iddiaları şiddetle reddediyorum. Onların iddia ettikleri ve sizin de bir kısmını dile getirdiğiniz birçok konu, Hamas’ın yayınladığı yeni siyaset belgesinde yer almıyor bile. Bazı medya organlarının bu iddiaları, yayınladığımız belgeyi okumadıklarını gösteriyor. Hiç şüphesiz bu konuda sağlıklı bir yargıya varmak için metnin tamamının dikkatle ve mantıkla okunması gerekir. Bu yorumları yapanlar özellikle siyaset belgesinin 2. maddesini iyi okusunlar. Hamas Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün özgürleştirilmesi davasından vazgeçmiş değildir. 10 ve 11. Maddelerde biz bu konudaki görüşlerimizi açıkça ilan ettik. 12. Maddede de mültecilerin geri dönüş hakkına vurgu yaptık. 19 ve 20. Maddelerde gasıp Siyonist rejimi resmiyette tanımadığımızı ilan ettik. Biz her türlü görüş ve eleştiriye açığız. Fakat bu menfi yorumların çoğu, yayınladığımız metnin iyi okunmamasında kaynaklanıyor. Bu hareketin 30 yıllık tarihi mirası herkesin gözleri önündedir. Her vicdanlı insan, Hamas’ın direniş ve Filistin’in özgürlüğü konusunda ne kadar sağlam durduğunu bilir. Yayınladığımız bu belgenin 14, 15 ve 16. Maddelerinde silahlı mücadeleye vurgu yaptığımız da gayet açıktır. Bu yüzden söz konusu siyasi belgenin hiçbir yerinde Filistin milletinin haklarından ve yöntemlerinden geri adım atıldığı görülmemektedir.

Hemşehri: Bazı haber kaynakları, Katar ve Türkiye’nin Hamas’ın yeni siyaset belgesinin yazımında etkili olduğunu öne sürüyorlar. Bu doğru mudur? Biliyorsunuz ki, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Washington’da yaptığı açıklamada ülkesinin Hamas’a İsrail’le müzakere yapması yönünde baskı yaptığını söylemişti. Halid Kaddumi: Bu belge, kesinlikle hiçbir şahıs veya ülkenin etkisi altında kalınarak yazılmamıştır. Diğer taraftan bu belge, Hamas tarafından siyasi meselelerin halli için ortaya konmuş yeni bir proje değildir. Hamas bu belgeyle, siyaset ve teşkilat açısından kendi usul ve kaynaklarının altını bir kez daha çizmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı