DÜNYAFilistinHABERLER

Hamaslı yönetici Ebu Merzuk: Filistin ulusal birliği seçenek değil şarttır

Hamas Siyasi Birim Üyesi Dr. Musa Ebu Merzuk, Filistin Yönetimi ve Fetih Hareketi’nin İsrail işgal rejimi ve ABD‘yle yaşadığı zor günler, bölgesel gelişmeler ve ekonomik krizin Filistin ulusal birliğini zorunlu kıldığını belirtti.

Hamas’ın önde gelen yöneticilerinden olan Ebu Merzuk, “Savtu’l Aksa” isimli radyonun yayınına konuk olarak Filistinli grupların arasında yürütülen uzlaşı görüşmeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Bazı Arap devletlerinin İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmaları imzalamasının Filistinli yöneticileri iyice yalnızlaştırdığını anımsatan Ebu Merzuk, “Filistin Yönetimi’nin, halkına yönelmesinden başka bir çaresi kalmamıştır.” diyerek Fetih Hareketi’nin uluslararası baskılara karşı Filistinlilerden güç alması ve boyun eğmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Filistinli direniş gruplarının, Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefleyen planları bertaraf etmek için her daim hazır ve nazır olduğunu vurgulayan Ebu Merzuk konuşmasında, “Hamas, zor günlerinde Fetih Hareketi’nin safında duramaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Ebu Merzuk, eski dönemlerde Filistin’deki bölünmüşlüğün ortadan kaldırılması için uluslararası güçlerin, konuyla yakından uzaktan alakası olmayan ülkelerin müdahil olduğunu ve bu sebeple şu ana kadar atılan tüm adımlarım başarısızlıkla sonuçlandığını aktararak, iç sorunların çözümünün Filistinlilere bırakılması gerektiğini söyledi.

Filistin birliğinin oluşturmasına yönelik daha önce atılan adımların ciddiyetten ve iyi niyetten yoksun olduğuna işaret eden Hamas’ın önde gelen isimlerinden Ebu Merzuk, “Eskiden uzlaşı için Hamas’tan silahlı mücadeleyi terk etmesini şart koşuyorlardı ama şu an için böyle bir şey söz konusu değildir.” dedi.

Diğer taraftan Fetih Hareketi ve Hamas heyetlerinin Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda taraflar, Filistinli grupların katılımıyla kapsamlı bir ulusal diyalog için sunulacak bir “vizyon” üzerinde anlaşmaya varmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı