ORTADOĞU

Hariri’nin Kız Kardeşi: Eğer Seyyid Hasan Nasrallah Olmasaydı, Hariri Kurtulamazdı

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin kız kardeşi Behiye Hariri ile görüşen, Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı gruplardan birinin üst düzey bir yetkilisi şu ifadelerde bulundu: ‘Behiye Hariri bu görüşmede şunları söyledi: ‘Hariri’nin istifasını açıkladığı ilk andan itibaren, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah buna karşı çıktı ve diğer taraftan, Hariri’nin Lübnan Hizbullah’ına , hükümetteki görevlerine devam edeceğini, istifa etmeyeceğini ve elektrik, petrol, gaz ve diğer alanlarda önemli adımlar atacağını açıkladığını vurguladı.

Seyyid Hasan Nasrallah’ın özellikle Hariri’nin Arabistan’dan döndükten sonraki duruşu, insani ve ahlaki sadakat ve büyük milli sorumluluk esasına dayanmaktadır ve Seyyid Hasan Nasrallah bunların tamamına sahiptir. Nasrallah ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve aynı zamanda Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Hariri’yi destekleyen bir duruş sergilediler ve duruş, Hariri’nin Lübnan’a dönme sürecini hızlandırdı ve onun görevden alınması yönündeki planları başarısız kıldı.’

Bu habere göre Behiye Hariri, Nasrallah ve diğer grupların, kardeşinin istifası konusuna anayasaya göre davranacaklarını, yani çok hızlı bir şekilde bu istifayı kabul edip, parlamentoda bu görev için yeni birini seçmek adına istişarelerde bulunacaklarını düşünüyordu ama Nasrallah ve diğer Lübnan liderlerinin tedbiri, Arabistan’ın bu konudaki komplolarını başarısız kıldı ve bu zoraki istifa sadece kağıt üzerinde kaldı.

Nasrallah’ın Hariri’ye olan bu desteği, Hizbullah ve El-Müstakbel Hareketi arasında yakınlaşmaya neden oldu. Öyle ki, iki tarafın temsilcileri arasında Hariri’nin yeniden döndürülmesi konusunda ortak bir duruş sergilemek için toplantılar düzenlendi. Hariri döndükten sonra da Hariri’nin dönmesi, istifasından vazgeçmesi ve gelecek hafta Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın başkanlığında düzenlenecek olan toplantıda Lübnan kabinesinin çıkaracağı siyasi bildiri hakkında iki taraf arasında art arda toplantılar düzenlendi.

Haber kaynaklarından edinilen bilgiler gösteriyor ki, Hariri bu günlerde Arabistan’ın baskısından kurtulamıyor ve Arabistan’ın yeni liderleriyle aynı şekilde temas halinde olmak zorunda. Hizbullah, Hariri’nin Başbakanlık görevine dönmesini ve faaliyetlerine devam etmesini aynı şekilde destekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı