DÜNYAİran

Hasan Ruhani: Arabistan Mina faciasıyla ilgili cevap vermelidir

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mina’da yüzlerce hacının ölümü, yaralanması ve kaybolmasına neden olan feci hadiseden dolayı Arabistan devletinin cevap vermesi gerektiğini söyledi.

CNN TV. kanalına demeç veren Ruhani, Suudi rejiminin disiplinsizliği ve hac organizasyonunu yönetmedeki eksikliklerinin bu izdihamın çıkmasına neden olduğunu belirterek, Arabistan’ın konuyla ilgili ülkelere cevap vermesi gerektiğini, bu doğrultuda İran’ın siyasi ve hukuki açıdan bu hadisenin takipçisi olacağını söyledi.
Ruhani, Arabistan devletinin bütün fikrinin ve programının Yemen halkını katletmekle meşgul olduğunu ve zahiren kendi halkıyla ve Kabe’nin misafirleriyle ilgilenmek ve program için zamanının olmadığını söyleyerek Arabistan’ı eleştirdi.

Arabistan’ın hac için gelen ziyaretçileri kabul eden ve evsahibi olarak sorumluluk sahibi olduğunu belirten Ruhani, bundan dolayı Hac organizasyonunun çok önemli olduğunu söyledi.
İslami İran cumhurbaşkanı, açıklamasında ayrıca Suriye konusuna da temas ederek, 5 yıl öncesinden beri İran’ın bütün çabasının Suriye’ye güvenlik ve istikrarın geri gelmesi için çalışmak olduğunu ve bu yönde çok fazla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ruhani, halihazırda da Irak ve Rusya dahil bazı bölge ve Avrupa ülkeleriyle de görüş alış verişinde bulunduklarını ve asıl hedefin teröristlerle mücadele olduğunu söyledi.
İslami İran cumhurbaşkanı, Amerika ve İran görüşmelerine de temas ederek, taraflar arasında görüşmelerin konusunun yalnızca nükleer konuda olacağını söyledi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı