DÜNYAFilistinİran

Hasan Ruhani: Bölge krizleri İsrail’in cinayet ve işgalinden kaynaklanıyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşamüstü LübNAN Dışişleri Bakanı Cibran Basil’i kabulünde yaptığı konuşmada, zulüm, korkutma ve işgal yoluyla başkalarına istila kurma politikalarının devam edemeyeceğine değinerek “Hiçbir rejim ve hiçbir örgüt tecavüz, işgal ve halkın haklarını ihlal yoluyla giriştiği bu batil çizgide ilerleyemeyecektir” diye vurguladı.

Ruhani daha sonra “Siyonist İsrail bölgedeki 66 yıllık geçmişinde her gün işgal ve tecavüz politikalarını yürüttü. Bundan dolayı bugün bölgedeki sorun ve krizler bu ırkçı rejimin işgal ve tecavüzlerinden kaynaklanıyor” dedi.

Aynı zamanda Bağlantısızlar Hareketi Dönem Başkanı konumunda olan Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca “Bir halkın uzun yıllar boyunca kendi ana vatanından uzak kalması kabul edilir bir durum değil. Fakat bu arada Lübnan veFİLİSTİN halkları gösterdikleri direnişleriyle Siyonist İsrail’e unutamıyacağı dersler verdi ve yine verecektir” diye vurguladı.

Lübnan Dışişleri Bakanı Basil de bu görüşmede yaptığı konuşmasında, İslami İran’ın Bağlantısızlar Filistin Komitesi Toplantısı düzenlenmesi yolunda gösterdiği çabalarını takdirle anarak “Lübnan bugün, direniş çizgisi ve İran İslam Cumhuriyetinin yanında prensipli tavırları üzerinde duruyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı