DÜNYAİranSon Dakika

Hasan Ruhani: Hükümet İslam alimlerinin gerçekçi eleştirilerine ihtiyaç duymaktadır

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bugün İslam alimlerinin toplumun kültürel açıdan ihtiyaçlarına cevap vermeleri gerektiğini belirterek, “Hükümet gerçeklerin söylenmesi ve alimlerin insaflı eleştirilerine ihtiyaç duymaktadır” dedi.

Ruhani, dün gece alimler ve cuma imamlarıyla iftar ziyafetinde bir araya geldi. Ruhani bu görüşmede yaptığı konuşmada, bugün İslam alimlerinin dini ve İslami kültürü belirlemesinin yanı sıra, İslam İnkılabı’nın devamı ve devletin korunmasında çok önemli sorumluluk taşıdığını belirterek, “Bugün bölge ülkelerinin karşı karşıya geldiği sorunlara rağmen İran bugün istikrar, güvenlik, ilerleme ve kalkınma sürecindedir”’ diye konuştu.

Ruhani, halkın devletin İslam alimleriyle yan yana olduğunu kaydederek, “Halk bugün İslam alimlerinden, toplumun maddi ve manevi çıkarları yönünde adilane ve iyi bir şekilde güçlerini ve yetkilerini kullanmalarını beklemektedir” açıklamasında bulundu.

Kendisinin cumhurbaşkanlığında 11. hükümet döneminde ülkenin iktisadi ve siyasi meseleler açısından ilerlemesi ve kalkınmasına değinen Ruhani, “Şu anda siyasi, iktisadi, sağlık ve bilim gibi meselelerde geçmişten çok daha iyi durumdayız” diye ifade etti.

İran’ın bugün bilim açısından dünyada 4. sırada olduğunu da dile getiren Ruhani, bu yıl da bütün çabalarının ülkenin iktisadi açıdan ilerlemesi ve kalkınması için yoğunlaşacaklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı