DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

Hasan Ruhani: Saldırı bölge güvenliğini sarsmayı hedefledi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Lübnan’daki İran büyükelçiliğine saldırının bölge güvenliğini sarsmayı hedeflediğini söyledi. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ise saldırıyı düzenleyenleri yakalamak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

El Kaide terör örgütü ile bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları’nın Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta İran Büyükelçiliği’ne saldırmasının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir açıklama yaptı. Ruhani, saldırının Lübnan ve bölgedeki güvenliği sarsmayı amaçladığını savundu.

Ruhani Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ile yaptığı telefon görüşmesinde, patlamayı düzenleyenlerin aşırı uçlar ve yabancı unsurlar tarafından bölge güvenliğini sarsmak için provoke edildiğini açıkladı.

Ruhani, “Böyle saldırılar Lübnan halkını ve yetkililerini bölemez. Ülkenin liderleri birliği ve Lübnan’ın istikrarını sağlayacaktır” diye konuştu.

İran cumhurbaşkanı, kendi websitesinde terörizmin Orta Doğu için büyük problem olduğunu savunurken, şiddet ve aşırıcılığa karşı koordineli önlemler alınmasının şart olduğunu söyledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman da saldırıyı düzenleyenlerin yakalanması ve cezalandırılmaları için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı