HABERLERIrakORTADOĞU

Haşd El-Şabi IŞİD’in Bütün Tehlikelerine Karşı Bölgeyi Korudu

Irak siyasi konular uzamanı Sahir El-Arabi Tesnim Habere verdiği röportajda Irak Meclisi tarafından Haşd El-Şabi’nin Irak Silahlı kuvvetleri arasında yer almasını onaylamasına değindi.

Haşd El-Şabi IŞİD’in bütün tehlikelerine karşı bölgeyi korudu El-Arabi röportajında şu ifadelerde bulundu: “Haşd El-Şabi kuvvetlerinin Irak meclisi tarafından bu kanunun onaylanmasına liyakatinin olması çok doğaldır. Gönüllü Halk Güçleri 2014 yılında oluştuğunda sadece IŞİD teröristlerinin kontrolü altında bulunan çeşitli bölgeleri kurtarmadı hatta bu grubun tehlikelerine karşı da bölgeyi korudu ve savundu. Gönüllü Halk Güçleri Irak’ın kuzeyinde ve Musul’da IŞİD’in son karargahlarını da ortadan kaldırmak üzeredir ve bu sağlandığı zaman IŞİD tehlikesi sadece Irak’tan değil, bütün bölgeden kalkacaktır. Bu yüzden bu kanun Gönüllü Halk Güçleri’nin fedakarlıkları ve çabaları sonucu gerçekleşmiştir. Haşd El-Şabi kuvvetleri çoğunluğunu Hristiyanların, Sünnilerin ve Şiilerin oluşturduğu bölgeleri kurtarmıştır ve bu yüzden bu kuvvetler hiçbir etnik gruba bağlı değildir.”Haşd El-Şabi’ye karşı propaganda oluşturulmaya çalışılmasının nedeni, bu kuvvetlerin Arabistan’ın komplosunu etkisiz hale getirmesidir .

Irak siyasi konular uzmanı, medyada Haşd El-Şabi’ye karşı yürütülen medya propagandası ile ilgili sorulan soru üzerine şu açıklamalarda bulundu: “Haşd El-Şabi’ye karşı propaganda oluşturulmaya çalışılmasının nedeni, bu kuvvetlerin Arabistan’a bağlı terörist grupları etkisiz hale getirmesidir. Gönüllü Halk Güçleri şu an terörizme karşı savaşan en önemli kuvvettir ve bölgede ve Irak’ta güvensizlik oluşturmak isteyen bütün kişilerin komplosunu etkisiz hale getirmiştir. Teröristlerin destekçilerinin, teröristler için milyarlarca dolar harcamasına ve medya yoluyla terörist düşünceyi yaymasına rağmen, Haşd El-Şabi’nin fedakarlıkları ve inayeti Arabistan’ın Irak ve bölgedeki komplolarını başarısız kılmıştır. Bu yüzden bu ülkelerin Haşd El-Şabi hakkında onaylanan yasaya karşı öfkelerini ve kızgınlıklarını anlamak mümkündür.

”Musul bu yıl sona ermeden kurtarılacaktır

El-Arabi savaş meydanında yaşanan son gelişmeler hakkında şunları söyledi: “Musul konusunda kulağımıza iyi haberler gelmektedir. Irak kuvvetleri Musul’da Hazra ve bazı bölgelere girmiştir ve Musul’un doğusunun kurtarılmasıyla ilgili olarak çok iyi haberler duymaktayız. Allah’ın izni ile bu şehir bu yıl sona ermeden kurtarılacaktır. Haşd El-Şabi’nin katılımıyla ilgili olarak ta bu kuvvetlerin Telafer şehrini kuşattığını, bu şehirdeki havaalanını kurtardığını, batı bölgesine hakim olduğunu ve Tealfer-Sencar irtibat yolunda kontrolü ele geçirerek IŞİD’in Suriye’de kaçışına engel olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Haşd El-Şabi kuvvetlerinin katılımı kuvvetli ve etkilidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı