HABERLERIrakSon Dakika

Haşdi Şabi Irak’ın Temsilcisidir

Irak Milli Koalisyonu Liderlerinden Muvaffak Er-Rebii pazar günü bildiri yayımlayarak şu açıklamalarda bulundu: “Iraklı, Arap veya yabancı her kim ya da hangi medya kuruluşu Iraklı Gönüllü Halk Güçlerini (Haşdi Şabi) uygunsuz adlarla tanımlarsa Irak hükumeti tarafından sorgulanacaktır ve emniyet güçleri suçluları cezalandıracaktır.

Gönüllü Halk Güçleri ve Emniyet güçleri, Irak’ın temsilcileridirler ve her kim onlara hakarette bulunursa Irak halkına hakaret etmiş olur. Bu kanun Iraklıları içerde ve dışarda suçlamalarda bulunanlara karşı koruyabilir. Irak Gönüllü Halk Güçlerinin Orduya katılması kanunu, demokratik ülkelerin yöntemi olan siyasi çoğunluk yoluyla çıkarılan ilk kanun olma özelliği taşımaktadır. Bu kanun sadece siyasi bir grubun ve taifenin değil siyasi çoğunluğun onayı ile Kabul edilmiştir.

Ülkedeki Kürtler, Sünniler, Şiiler, Hıristiyanlar, Türkmenler ve Ezidilerin büyük çoğunluğu bu kanun için oy kullandı. Kanun bozucular yaptıkları işten vazgeçmelidirler ve yaşadıkları bölgeleri kurtaranları korumalıdırlar. Irak’ın kapıları vatanseverlerin ülkelerine geri dönmesi için açıktır.” Irak Parlamentosu cumartesi günkü oturumunda Irak Gönüllü Halk Güçlerinin, Irak Ordusuna katılması kararını onadı ve böylece bu güçler Irak’ın resmi gücü olarak tanınmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı