DÜNYAHABERLERIrakORTADOĞU

Haydar İbadi’den Halepçe Mesajı

Irak başbakanı Irak’ın Halepçe kentinde Saadm rejimi tarafından kimyasal silahların kullanılması sonucu yaşanan insanlık faciasından dolayı bir taziye mesajı yayınladı.

Halepçe Katliamı’nın 30’uncu yıl dönümüne dair mesaj yayımlayan Irak Başbakanı Haydar İbadi, “Irak hükümeti Kürt halkının güvenliği ve huzurunu sağlama, diğer tüm bileşenlerle birlikte Kürtlerin anayasal haklarını garanti altına alma hususunda ısrarcıdır” ifadelerini kullandı.

İbadi, Baas rejiminin Halepçe’de kullandığı kimyasal silah ve artıklarını ortadan kaldırmakta kararlı olduklarını dile getirdi.

16 Mart 1988’de Irak Baas rejimi Irak’ın Kürdistan bölgesinin Halepçe kentini kimyasal silahlarla bombalamış, saldırıda çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 5 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti, 10 bin kişi de yaralanmıştı.

Kürtlerin yaşadığı tüm coğrafyalarda 16 Mart günü bu insanlık suçu kınanmakta.

Bu katilamın anısına düzenlenen törene Irak merkez hükümet temsilcileri ile IKBY yetkilileri katıldı.

Irak Baas rejimi yıkıldıktan sonra Saddam Hüseyin ve Hasan Ali Mecid, katliamından yargılandı. Bu sırada Duceyl Katliamından dolayı ölüm cezasına çarptırılan Saddam Hüseyin, asılarak idam edildi. Mecid ise, “İnsanlığa karşı suç işlemek ve soykırım” suçlarından yargılandığı davada 24 Haziran 2007’de ölüm cezasına çarptırıldı. Mecid’in cezası, 25 Ocak 2010’da infaz edildi. Mecid’in idam kararının imzalandığı kalem ve asıldığı ip Halepçe’deki müzede sergileniyor.

Halepçe Katliamı, 2. Dünya Savaşı’nda atom bombasıyla yerle bir edilen Hiroşima ve Nagasaki’den sonra dünya tarihine en büyük katliam olarak geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı