HABERLERİSLAM BÜYÜKLERİKüçük ManşetlerMAKALE KÖŞESİ

Hem Suriye’nin stratejik cevabı, hem de direnişin kapasitesi ‘İsrail’i gündüz düşlerinden uyandırdı

Birkaç basit kelime… ama bunlar gerçekten de, bölgedeki yeni sahneyi ifade ediyor.

Pazar günü şafak vakti “İsrail”, Hizbullah’a sofistike silahların teslimatını engelleme bahanesiyle Şam kırsalına saldırdı.

Saatler sonra Suriye liderliği, ilgili olabilecek herkese net mesajlar gönderdi: “Yanıt vermeye hazırız ve Lübnan direnişine daha fazla gelişmiş füze göndereceğiz.”

O sırada Şam’ı ziyaret edenler, Suriye Başkanı Beşar Esad’ın rahat olduğunu ve Suriye’yi bir Direniş Devleti’ne çevirmeye hazır olduğunu açığa çıkardı.

Cuma günü Hizbullah Genel Sekreteri Sayın Seyyid Hasan Nasrallah Suriye’den gelen selama daha güçlü bir selamla cevap verdi: “Silahlarınızı almaya ve işgal altındaki Golan’ı özgürleştirmek için Suriye halk direnişini desteklemeye hazırız.”

Moqawama.org, Direniş ekseninin Suriye’ye yönelik “İsrail” saldırganlığına verdiği cevabın boyutlarına ışık tutmak üzere, Lübnan Ordusu’ndan emekli General Elias Ferhat ile bir röportaj yaptı.

Direnişin Tarihsel Cevabı

Elias, “Suriye’ye yönelik son saldırısıyla ‘İsrail’, ‘güçler ayrılığı’ anlaşmasını ve 1974’ten beri tesis edilmiş çatışma kurallarını çiğnemiştir” dedi ve “çatışma, BM anlaşmalarının açık bir ihlalidir” diye belirtti.

Bu nedenle, Ferhat’a göre Suriye’nin verdiği yanıt, “Eğer ‘İsrail’ kuralları değiştirmek istiyorsa, öyle olsun” anlamını taşıyor.

Elias daha sonra şunları belirtti: “Suriye, eski yeni kurallardan [özellikle ateşkes anlaşmasından] ayrılıyor ve işgal altındaki Golan’ı özgürleştirmek için çalışmaya paralel olarak Lübnan direnişini silahlandırmaya devam edecektir”

Askeri uzman ayrıca, Suriye’ye yönelik herhangi bir yeni “İsrail” saldırısının direniş ekseninden doğrudan, katı ve ezici bir cevap alacağını öngördü.

Seyyid Nasrallah’ın “Biz, Lübnan direnişi olarak, bölgesel dengeyi bozacak olsa bile her tür nitelikli silah almaya hazırız” sözlerini yorumlayan Ferhat, “denge değiştirici” silahların biçimine dair olarak, bölgesel dengeden neyin kastedildiğini izah etti.

General, ”Seyyid Nasrallah daha önce ve birden fazla kez, direnişin İşgal Altındaki Filistin’de herhangi bir hedefi vurabilecek 50 binden fazla silaha sahip olduğunu açıklamıştı” dedi.

Direniş liderinin, Siyonist topluluğun deniz ekonomik bölgesinin ve Eilat’ın direnişin ateş hattı altında olduğunu söylediğini hatırlattı. “Bu nedenle, kara ve deniz füzeleri bölgesel dengenin ve direnişin caydırıcılık kapasitesinin parçasıdır.”

Bu yüzden de “karadan havaya füzeler, özellikle ‘İsrail’ jetleri her gün Lübnan hava sahasının egemenliğini ihlal ederken, mevcut dengeyi kırabilecek silahlardır.”

Emekli generale göre böyle bir gelişme, bölgenin yüzünü değiştirecektir. “’İsrail’in artık hava üstünlüğü olmayacaktır. Karadaki dengeye havadaki denge eşlik edecektir” diye ekleyen Ferhat, diğer yandan da “herhangi bir çatışmada direniş silahları İşgal Altındaki Filistin topraklarına erişebilecek ve ‘İsrail’ jetleri Lübnan’ın hava egemenliğini ihlal etmeyi kolay görmeyecektir” diye vurguladı.

Ferhat, bu olgular temelinde “Arap-‘İsrail’ çatışmasında yeni bir kritik safhadayız. Bu, tarihsel bir an” değerlendirmesini yaptı.

Askeri uzman, direnişin işgal altındaki Golan’ı özgürleştirmek üzere Suriye Halk Direnişi’ne destek vermeye hazır olmasına dair olarak “Bu, Suriye’nin direnişe olan desteğine karşılık vermenin parçasıdır” dedi.

Ferhat aynı bağlamda, Esad’ın Suriye’nin bir Direniş Devleti’ne döneceğine dair açıklamalarının bazı boyutlarını da ele aldı.

“Bu, Suriye’nin hem kendisine yönelik küresel savaşa, hem de ‘İsrail’ tehditlerine geleneksel ordu altyapısını direniş gruplarının altyapısına çevirerek cevap verme yolu aradığı anlamına geliyor” dedi.

Golan Cephesinin Açılması…”İsrail” Varoluşsal Tehditle Karşı Karşıya

Araştırma ve Stratejik İncelemeler Güvenlik Ağı Koordinatörü Enis Nakkaş ise, Suriye’nin işgal altındaki Golan’ı özgürleştirmeye hazır olmasının, Siyonist düşmanın Suriye’nin iradesini kırmada başarısız olduğunu gösterdiğini belirtti.

El Ahid’in haberlerinden bahseden Nakaş, “coğrafi sınırları aşan ve Suriye liderliğinin artık ateşkes anlaşmasına bağlı olmadığını gösteren yeni stratejik gelişmeyi” övdü.

“Seyyid Nasrallah’ın Suriye halk direnişini desteklemeye hazır olduğunu açıklaması çok tehlikeli ve çok ciddidir, özellikle de Suriye halkını kendi topraklarını savunmak üzere eğitmek anlamında” diye vurguladı.

Askeri analist ayrıca, “direnişin coğrafi sınırlarının Lübnan’dan Golan’a doğru genişlemesi, direnişin savaşın erişimini yalnızca Lübnan topraklarını değil aynı zamanda Suriye topraklarını da içerecek şekilde yeniden yönlendirmesi anlamına geliyor” diye belirtti.

“Hem Suriye rejiminin stratejik cevabı, hem de direnişin kapasitesi ‘İsrail’i gündüz düşlerinden uyandırdı ve direnişin gücü nedeniyle, varoluşunun ciddi bir tehdit oluşturduğunu anlamasını sağladı” diye ekledi.

Nakaş ayrıca, Rusya’nın Suriye’ye Alexander füzeleri ve başka gelişmiş füzeler sağlamasının, ABD’nin yeni bölgesel gelişmelere yanıt veremeyeceği anlamına geldiği noktasında Ferhat’a katıldı ve “Bu, nitel eşiği kırmaya hazır olunduğu konusunda ‘İsrail’e bir başka mesaj gönderiyor” dedi.

Zeyneb Essa

Moqawama.org

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu bir baslangicdir , Rabbimiz olan Allahu Tealanin izniyle israilin sonuda yakindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı