DÜNYAHABERLERSuriye

Heniyye dünyanın en genç doktoruna “Kudüs Nişanı” verildiğini açıkladı

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, “dünyanın en küçük yaştaki doktoru” sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Filistinli kadın mülteci İkbal Mahmud El-Esad’a başarısının ödülü olarak “Kudüs nişanı” takdim etti.

Heniyye’nin ofisinden yapılan açıklamada, Filistin Başbakanı’nın 20 yaşındaki İkbal Mahmud El-Esad’ı telefonla aradığı ve başarısı dolayısıyla kutlayarak kendisine “Kudüs nişanı” verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdiği ifade edildi.

Filistinli genç kız, birincisi üniversiteye kayıt yaptırdığında en küçük üniversite öğrencisi sıfatıyla ve ikincisi de mezun olduğunda dünyanın en genç doktoru sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na iki kez girmeyi başardı.

Mülteci olarak Lübnan’da yaşayan Filistinli İkbal Mahmud El-Esad, Katar’daki dünyaca ünlü Weill Cornell Tıp Fakültesi’ne girdiğinde henüz 13 yaşını tamamlamamıştı. İlk ve orta öğrenimini Lübnan’ın Bekaa Vadisi’nde tamamlayan Filistinli genç kız, henüz çok küçük denecek yaşta girdiği tıp fakültesini başarıyla tamamlayarak dünyanın en genç doktoru ünvanını kazandı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı