DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Heniyye: HAMAS, direniş projesinin doğal uzantısıdır; ABD, Kudüs kararını geri çekmeli

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye, HAMAS’ın kuruluşunun 30. yıldönümü dolaysıyla Gazze’de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararına tepki göstererek, ABD’nin bu kararını geri çekmesi gerektiğini belirtti.

Binlerce kişinin katılımıyla Gazze’de düzenlenen etkinlikte konuşan Heniye, HAMAS’ın direniş ve mukavemet projesinin Filistin topraklarındaki doğal uzantısı olduğunu kaydetti.

Heniye, Kudüs için mukavemetin geliştiğine işaretle, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararıyla siyasi bir depreme  benzer bir ortamda yaşadıklarını vurguladı.

HAMAS yetkilisi, geçen perşembe gününden itibaren başlayan gösteri ve protesto eylemlerine katılanlara teşekkür ederek, bu 8 günde Filistin ve Kudüs’ün bir kez daha İslam ümmetinin birincil meselesi haline geldiğini ve intifada kıvılcımlarının başladığını ifade etti.

ABD ve Siyonist rejimin artık uluslararası konumunun zayıfladığına dikkat çeken Heniye, bunların artık Avrupa’daki önceki konumuna sahip olmadığını kaydetti.

Ulusal, bölgesel ve uluslararası arenada iki hedefi takip ettiklerini belirten Heniye, bunlardan birinin ABD yönetimini Kudüs’e karşı kararından geri adım attırmak ve Kudüs’ü işgalcilere teslim etmemek, ikincisinin de, ABD Başkanının İsrail-Filistin barışı için “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırılan projeyi etkisizleştirmek olduğunu vurguladı.

Heniye, Trump’ın Kudüs kararının İngiltere’nin Balfur deklarasyonundan altta kalan tarafı olmadığını belirterek, asla İsrail’i tanımayacaklarını ifade etti.

HAMAS yetkilisi, ayrıca HAMAS’ın iç uzlaşma ve barıştan yana olduğunu, bu barış sürecinin hızlandırılması gerektiğini kaydetti, Arap ve İslam ümmetinin kendi aralarındaki anlaşmazlıkları, Filistin ve Kudüs için bir kenara bırakmaları gerektiğini vurguladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı