DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Heniyye: İşgalci rejimle doğrudan görüşme olmayacak

Filistin İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı ve eski Başbakan İsmail Heniyye, işgal rejimiyle doğrudan görüşmelerin olmayacağını belirterek, Filistin özerk teşkilatından yirmi yıldır süren sözde barış görüşmelerini gözden geçirmesini istedi.

Hamas Hareketi’ne bağlı basın biriminin düzenlediği etkinlikte basın mensuplarıyla dün Gazze’de bir araya gelen Hamas lideri Heniyye, direnişin silahsızlandırılmasına karşılık Gazze’nin yeniden imar edilmesi önerisini reddettiklerini belirterek, meşru olan direniş silahının bütün Filistin özgürlüğe kavuşuncaya kadar yerinde kalacağını söyledi.

Gazze’nin yeniden imarının siyasi şantaj ve baskı aracı yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Heniyye, Filistin basın yayın organlarından Filistin halkının çektiği sıkıntıları daha fazla gündeme taşımalarını istedi.

Bu arada HAMAS siyasi birim başkanı Halid Meşal, Gazze’yi imar ederek, ulusal uzlaşıyı başarıya ulaştırarak, düşmanla savaşı idare ederek, işgalciyi cezalandırmak için harekete geçerek ve Filistin davasını önceleyerek Gazze zaferini kökleştirmek gerektiğini söyledi.

Tunus’ta düzenlenen bir konferansta konuşan Halid Meşal, bahanelerin arkasına sığınmadan ve mazeret beyan etmeden Gazze’nin imarının derhal başlatılmasını istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı