DÜNYAFilistinHABERLERORTADOĞU

Heniyye: Kudüs bir bütün olarak Filistin’in başkentidir

Filistin İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Kudüs’ün bir bütün halinde Filistin devletinin başkenti olduğunu ve Arap ve İslam ülkelerinin Kudüs’ten vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Filistin İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Amerikan idaresinin önümüzdeki dönemde Kudüs’le ilgili yeni kararlar alacağını belirtti.
Heniyye yaptığı açıklamada, “Elimize ulaşan bilgilere göre Amerikan idaresi Kudüs’le ilgili yeni kararlar alacak. İsrail’in bir Yahudi Devleti olduğunu kabul etmek ve mültecilerin dönüş hakkını yok saymak bunlar arasında. Bunlar Çağın Anlaşması’nın birer maddesidir” dedi.
“Kudüs Davasının Stratejik Boyutları ve Ümmetin Onu Savunması” başlığıyla Gazze’de düzenlenen konferansta konuşan Hamas lideri Heniyye, “Biz Filistin’in Batı Yaka, Gazze ve 67 sınırlarında ibaret olduğunu söylemiyoruz. Biz Filistin’in nehirden denize kadar olduğunu ve başkentinin doğusu ve batısıyla Kudüs olduğunu söylüyoruz” ifadesini kullandı.
Kudüs’ün Filistin davasının sembolü ve başlığı olduğuna dikkat çeken Heniyye, işgalciyle semboller üzerinde ciddi manada savaştıklarını hatırlattı.
Hamas lideri konuşmasında, Mekke hidayet merkezi ise Kudüs’ün de imamet merkezi olduğunu söyledi.
Heniyye sözlerini şöyle sürdürdü: “Kudüs, Filistin devletinin siyasi başkentidir. Aynı zamanda bütün dünyadaki Müslümanların dini başkentidir. Bugün gördüğümüz sadece Filistin intifadası değil. Aksine bir küresel intifadadır. Arap dünyasının Kudüs’ten vazgeçmesi mümkün değil. Çünkü tarih boyunca burası için savaşmış, mücadele etmiş, ordular hazırlamıştır.”
Trump’ın kararına da değinen Heniyye şunları söyledi: “Trump, Kudüs’e sahip değil ki onu İsrail’e versin. İsrail de bunu hak etmiyor. Yine ismi İsrail diye bir varlık yok ki başkenti olsun.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı