DÜNYAFilistinHABERLERİNSAN HAKLARI

Heniyye’den acil yardım çağrısı

Gazze’deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze’de yaşanan akaryakıt krizinin çözümü için uluslararası topluma “acil müdahale” çağrısında bulundu.

Gazze’de son 2 gündür devam eden şiddetli yağış nedeniyle evleri zarar gören aileleri ziyaret eden Heniyye, bölgedeki yakıt ve buna bağlı olarak ortaya çıkan elektrik sıkıntısına çözüm bulmak amacıyla Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Başbakanı Şeyh Abdullah bin Nasır Al Sani, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmeler yaptığını belirtti. Heniyye, Mahmud Abbas’tan da siyasi anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak İsrail ambargosu altındaki Gazze halkına yardım etmesi talebinde bulunduğunu bildirdi.

Heniyye, “Dünya’daki tüm özgürlere sesleniyorum. Gazze’deki akaryakıt ve enerji krizinin çözümü ve alt yapı malzemelerinin temini için acilen harekete geçelim” dedi.

İsrail ordusunun, 2006′da Gazze’deki tek elektrik santralini bombalamasından bu yana bölgede elektrik sıkıntısı yaşanıyor. Mısır yönetiminin akaryakıt sevkiyatının yapıldığı tünelleri kapatması Gazze’de enerji krizine yol açtı. Akaryakıt eksikliği nedeniyle bölgeye günde yalnızca 8 saat elektrik verebiliyor.

Öte yandan Gazze’deki Filistin Hükümeti’nden yapılan açıklamada, 2 gündür devam eden şiddetli yağış nedeniyle evleri zarar gören 146 ailenin sığınma merkezlerine nakledildiği, 500 aileye de insani yardım yapıldığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı, sel ve su baskınlarından etkilenen 30 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı. Eğitim Bakanlığı da olumsuz hava şartları nedeniyle önceki gün bütün okullarda eğitime 2 gün süreyle ara verildiğini bildirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı