DÜNYA

Hindistan’da 52 köylü katledildi

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde Bodo militanlarının köylere düzenlediği saldırılarda 52 kişi öldürüldü. Katledilenler arasında kadın ve çocuklar da bulunuyor.

Hint yetkililer, Kokrajhar ve Sonitpur bölgesinde beş ayrı köye düzenlenen saldırılarda yaşamını yitirenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu açıkladı.

Saldırılarda çok sayıda kişinin yaralandığı, ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.

Bodo militanlarının saldırısında ölen ve yaralananların bölgedeki çay bahçelerinde çalışan işçilerden oluştuğu açıklandı.

Yaklaşık 30 kişinin öldürüldüğü Sonitpur bölgesinde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hindistan Başbakan Narendra Modi, İçişleri Bakanı Rajnath Signh ve eyalet yetkilileri, saldırıları kınadı.

Bodo Ulusal Demokratik Cephesi NDFB militanları, Assam eyaletinde bağımsızlıklarını ilan etmek için yıllardır silahlı mücadele yürütüyor.

Etnik kimlikleri, kültürleri ve dillerinin tehdit altında olduğunu ileri süren Bodolar, kendilerini korumanın tek yolunun özerk yönetim olduğunu savunuyor.

Çay üretimi ile ünlü Assam eyaletinin yabancıların akınına uğradığından şikayet eden Bodo etnik grubunun, halihazırda özerk bölgesel bir konseyi bulunuyor.

Bodo militanlarının Mayıs ayında Kokrajhar ve Baksa bölgelerinde düzenlediği saldırılarda çoğu Müslüman 32 kişi yaşamını yitirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı