DÜNYA

Hindistan’da Müslümanlarla Hindular çatıştı: 140 gözaltı

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde Müslümanlarla Hindular arasında çatışma meydana geldi. Olaylara müdahale eden Hindistan polisi 140 kişiyi gözaltına aldı

Hindistan’ın Gujarat Eyaleti’nde Hindularla Müslümanlar arasında sokak çatışmaları meydana geldi. İslam’a hakaret eden bir fotoğrafın Facebook üzerinden paylaşılmasının ardından Müslümanlar tepkilerini göstermek için sokaklara çıktı. Sokaklarda karşı karşıya gelen Hindularla Müslümanlar arasında çatışma çıktı. Çıkan olaylarda iki kişinin bıçaklanması sonucu Hindistan polisi olaya müdahale etti ve 140 kişiyi gözaltına aldı. Çatışmalarda onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

Gujarat’ta meydana gelen olaylar, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin ABD Başkanı Barack Obama ile görüştüğü güne denk geldi. Yaklaşık 10 yıldan beri ABD Modi’ye karşıolumsuz tutum izliyordu. Ayrıca Modi’nin ABD vizesi 2005 yılında iptal edilmiş ve o zamandan beri Modi’ye vize verilmemişti. ABD’nin Modi’ye karşı bu tutumunun temelinde, Modi’nin farklı inançlara karşı yürüttüğü hoşgörüsüz siyaset yatıyordu.

Modi’nin Gujarat yöneticisi olduğu süreçte bölgedeki Müslümanlarla Hindular arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmişti. 2002 yılında meydana gelen ve bu çatışmaların en büyüğü olan olaylar yaklaşık bir ay sürmüştü. Saldırlarda büyük kısmı müslüman olmak üzere 2 bin insan hayatını kaybetmişti.Modi, bu olaylara zamanında müdahale etmemekle ve olayların büyümesine imkan vermekle suçlanıyordu.

Hindistan’da yaklaşık 150 milyon Müslüman yaşıyor. Hindistan Müslümanları dünyadaki en büyük Müslüman azınlık olarak nüfusun yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturuyor. Hindistan’da nüfus çoğunluğunu elinde bulunduran Hindular, sıklıkla Müslümanlara yönelik saldırılar gerçekleştiriyor.

Hindu milliyetçisi Narendra Modi’nin başbakan olmasıyla birlikte, ülkedeki aşırı milliyetçi Hindu gruplar Müslüman halka yönelik saldırılarını ve baskılarını artımaya başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı