DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Hizbullah Bölgesel Bir Güç Olmuştur

Lübnan’daki Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, bölgesel bir güç haline geldiklerini söyledi. Nasrullah, Suriye’de savaşmamaları halinde Lübnan’in ikinci Irak olacağını da ifade etti.

Lübnan’daki Es-Sefir gazetesine konuşan Hizbullah lideri Hasan Nasrullah, Suriye rejimini yıkmak amacıyla kurulan komploları boşa çıkardıklarını açıkladı.

“Suriye’de tarihi ve stratejik başarıyı gerçekleştirmek için son çeyrekteyiz” diyen Nasrullah, “Eğer Suriye’ye gitmeseydik, Lübnan ikinci Irak olurdu” dedi.

Nasrullah, bazı ülkelerin bölgede üstünlük kurma ve siyasi çözüme engel olma yönünde adımlar attığını da savundu.

“Hizbullah kurban vermeye devam edecek” ifadesini kullanan Nasrullah şöyle konuştu: “2006 yılında İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırısında tüm dünya Hizbullah’ın karşısında yer almıştı, direnişimizin hezimeti üzerine bahisler oynanıyordu. Sonunda kazanan biz ve müttefiklerimiz oldu.”

Nasrullah, Hizbullah ve İran’ı hedef almak isteyen tarafların bu amaçlarında başarısız olunca Suriye’ye komplo kurma yolunu seçtiklerini savundu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah,”Suriye’ye gitmek zorunluluk ve görevden daha fazlası. Eğer Suriye’ye gitmeseydik, Lübnan ikinci Irak olurdu. Geçen ay Irak’ta gerçekleşen 300 bombalı saldırıda yaklaşık 900 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı