DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Hizbullah ve Suriye ordusunun Irak sınırına ilerleyişi sürüyor: ABD ne yapacak?

Suriye ordusu ve müttefiklerinin Irak sınırına doğru ilerleyişi sürüyor. Suriye ordusu Hizbullah’la birlikte Palmira kırsalındaki Badiya bölgesine girmek için Dakva bölgesinde ABD-Ürdün destekli ÖSO gruplarına saldırı başlattı. Suriye ordusu bu bölgeden Irak-Ürdün kavşağındaki El Tanf’a ulaşmak ve ABD-Ürdün destekli ÖSO’yu engelleyerek hem Deyrezzor kuşatmasını kırmak, hem de Irak sınırını güvence altına almak istiyor.
Bölgeye Hizbullah’ın “elit birliği” olarak bilnen Rıdvan Birlikleri’nden çok sayıda milisin gönderildiği belirtiliyor. Er-Rai gazetesinden Elijah J. Magnier’in haberine göre, Lübnan-Suriye sınırının Lübnan tarafındaki bölgenin Hizbullah’tan Lübnan ordusuna geçmesinin ardından, Hizbullah savaşçıları Suriye içlerine kaydırılmaya başlandı. İddiaya göre Suriye ordusu, Rus özel kuvvetleri ve Hizbullah ile birlikte ABD-Ürdün “güvenli bölge” planını durdurmaya çalışıyor. Ancak Magnier’e göre, ABD, ÖSO ile birlikte Deyrezzor’daki IŞİD kuşatmasını kırmaya henüz hazır değil. Suriye ve müttefikleri de, Deyrezzor’a ilerlemeye kararlı.
Suriye’nin Ürdün’e yönelik “ülkeye girerseniz sizi düşman sayarız” tehdidinin de ABD-Ürdün kuvvetlerini zor bir pozisyonda bıraktığını savunan Magnier, Palmira-Suhna-Deyrezzor-Dera eksenindeki savaşın ABD’nin Suriye’yi işgal planlarını engelleme hedefi güttüğünü söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı