DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

Hizbullah’ın İnsansız Hava Araçları

The Chirstian Science Monitor bir paylaşımında, Ortadoğu’da İnsansız Hava araçlarının havalanmasına değinerek, Hizbullah güçlerinin savaş kabiliyetini ele aldı.

Son yıllarda İnsansız Hava araçlarının satışı artmış durumda ve aynı zamanda bu alanın teknolojisi de daha ucuz bir vaziyette olarak, daha geniş çaplı bir kullanım sahasına uzanmıştır.

Hizbullah’a ait olduğu iddia edilen ve yayınlanan yeni görüntülerde de bir İnsansız Hava aracının havalanmasını gösteriyor. Bu pilotsuz uçak Suriye’nin kuzeyinde bulunan hükumet muhaliflerini bombalar iken görüntüleniyor. Bu konu ticari İnsansız Hava araçlarının nasıl milis gruplar tarafından silahlandırıldığını gösteriyor.

Söz konusu rapora göre, Lübnan Hizbullah’ı 2004 yılından beri İnsansız Hava aracına sahip ve bu konu Hizbullah’ın İran yapımı Ababil İnsansız Hava araçlarını İsrail’in hava sahasına gönderdiği zamanlara dönüyor.

Hizbullah 2006 yılında, İsrail ile olan bir aylık savaşında İsrail’e 3 İnsansız Hava aracı gönderdi ve bu 3 araçtan en azından biri patlayıcı madde yüküne sahipti.
İsrail Hava güçleri bu 3 İnsansız Hava aracını düşürdü . Hizbullah 2012 yılının Ekim ayında gelişmiş bir İnsansız Hava aracını İsrail’in yüzlerce kilometre güneyine gönderdi.

The Christian Science Monitor, paylaşımının devamında Bir İngiliz dergisinden şöyle aktarıyor:

Görünüşe göre Hizbullah Baka’nın kuzeyinde uzak bir bölgede geniş bir alanda söz konusu İnsansız Hava araçlarını üretiyor. Hizbullah bu konuyu inkar ediyor.

Söz konusu gazete haberinin sonunda Open Briefing enstitüsünün genel müdürü Chris Abbott’tun konuşmalarının satır başlarını aktarıyor:

Video görüntüleri net bir şekilde, Hizbullah’ın İnsansız Hava araçlarının kabiliyetini gösteriyor ancak aynı zamanda Hizbullah ve diğer milis gruplarının söz konusu araçları saldırı ve istihbarat operasyonları için kullandıklarının bir kanıdıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı