DÜNYA

Hong Kong’da göstericiler devlet binalarını işgal edeceklerini duyurdu

Çin’e bağlı özerk yönetim Hong Kong’da seçimlere Pekin yönetiminin müdahale isteği giderek çözümü zor bir krize dönüşüyor.

Hong Kong yönetimi, adanın merkezini günlerdir ‘işgal eden’ ve küresel finans merkezinde hayatı durma noktasına getiren gençlerin eylemlerini acilen bitirmelerini istedi. Çin’in atadığı Hong Kong lideri Leung Chun-ying’un istifasını isteyen göstericiler ise talepleri karşılanmazsa yerel saatle geceyarısı devlet binalarını işgal edeceklerini duyurdu.

Hong Kong emniyetinden Steve Hui, öğrencilerin işgal eylemine girişmesi durumunda polisi ‘kamu düzenini sağlamak için kararlı bir cevap vereceği’ uyarısını yaptı. 1989’da Pekin’deki Tiananmen Meydanı’ndaki gösterileri şiddetle ezen Çin’in 25 yıl sonra karşılaştığı en şiddetli muhalefet karşısında takındığı tutum “Bekle ve yıldır” olarak yorumlanıyor. Leung’un sadece yağma ve şiddet gibi durumlarda göstericilere müdahale etmesi beklenirken Pekin, Hong Kong’ta piyasaların güvenini sarsmak istemiyor. Reuters’a konuşan Çinli bir yetkili, “Kaotik bir durum olmadıkça çevik kuvvet göndermeyeceğiz. Aylar sürse de barışçıl bir şekilde halledeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı