DÜNYAHABERLER

Hükümet Tarafından Nijerya İslami Hareketine Ait Binaların Yıkılıyor!

Nijerya’daki Müslümanlar, merkezi hükümetin kişilerin ibadet ve dini vecibelerini yerine getirme hakkını ihlal ettiğini belirttiler.

Son yıllarda Nijerya’da Müslümanlara yönelik baskılar artmıştır. Nijerya İslami Hareketine yönelik uygulanan baskılar geçen yıl daha da yoğunlaşmıştır. Nijerya kuvvetleri 2015 yılı Aralık ayında Nijerya İslami Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin evine saldırmış ve Şeyh Zakzaki’yi tutuklamıştı. Bu saldırıda yedi defa mermilerin hedefi olan Şeyh İbrahim Zakzaki bir gözünü kaybetti ve hala tutuklu bulunmaktadır. Nijerya yetkilileri, Nijerya İslami Hareketine yönelik uyguladığı baskıların devamında dün Nijerya İslami Hareketine bağlı binaları yıktı. Nijerya İslami Hareketi yetkilileri, bu binaların yıkılmasının Nijerya anayasasında yer alan, halkın özgür bir şekilde dini vecibelerini yerine getirmesi kanunlarını açık bir şekilde ihlal ettiğini söyledi.

Nijerya İslami Hareketi üyesi Abdülmamoni Gihwa konuyla ilgili olarak şunları söyledi: ‘ Nijerya İslami Hareketi Zaria’da bulunan Saminaka ve Fuadiya mescidi ve okulunun yıkılmasını kınamaktadır. Bu eylem hükümet tarafından yapılmış yasa dışı bir eylemdir. Hükümet bu eylemiyle bütün kanunlarını ihlal etmiştir.’ Silahlı kuvvetlerin kontrolü altında bulunan Kaduna Eyaleti yerel hükümeti, Zaria’da bulunan Fuadiye İslami medresesini ve Saminaka mescidini yıkmıştır. Bu eylem Nijerya polisinin Kano’da barışçıl bir şekilde Erbain yürüyüşü düzenleyen Nijerya İslami Hareketi üyelerinin üzerine ateş açması ve göz yaşartıcı gaz fırlatmasından bir hafta sonra gerçekleşmiştir. Nijerya polisinin bu saldırısında erkek, kadın ve çocuklar öldürülmüş ve yüzlerce kişi de ağır bir şekilde yaralanmıştır. Nijerya polisi ise bu saldırıda aralarında bir polisin de bulunduğu 9 kişinin öldüğünü iddia etti ama Nijerya İslami Hareketi bu bilginin ve verilen bu sayının yanlış olduğunu belirtti. Abdülmamoni Gihwa konuşmasının devamında şu ifadelerde bulundu: ‘Onlar Nijerya İslami Hareketi üyesi 100 kişiyi öldürdüler ve yüzlerce kişiyi de yaraladılar. Elimizde polis tarafından hedef alınan kişilerin isimleri ve bilgileri var. Hiç kimse belirli bir bölgede Müslümanlar tarafından saldırıya uğrayan ya da onların intikam aldığı bir kişinin bile adını söyleyemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı