DÜNYASuriye

Humus’da Teröristler topluca teslim oluyorlar

Suriye’nin Humus eyaleti Valisi  İran basın mensupları ile Şam’da olan röportajında şöyle açıklama yaptı: ‘’Suriye’nin devlet şirketleri, İran, Rusya, Belarus, Çin gibi dost ülkelerinin şirketleri ile işbirliği yaparak,  Humus eyaletinde stratejik projeleri uygulamak için ortak bir şekilde organize etme işini başlamış bulunuyor. Devlet kurumları, teröristlerin hasar verdiği alt yapılar ve caddeleri onarma işlemlerine başlamış durumda.

Berazi Humus eyaletinin El-ver mahallesinin barışı ile birlikte artık silahlı milislerin Humus şehrinde bulunmasının sonlanacağını vurgulayarak, Geçen hafta ateşkese yol açan  Humus’ta düzenlenen oturumlara değindi ve barış anlaşmasının üçüncü bölümünün  bulunduğumuz haftanın başında gerçekleşeceğini belirtti.

Suriye devleti ve El-Ver mahallesinin silahlı kişileri ile  anlaşmasına değinen Humus Valisi, anlaşmanın bölgenin büyüklerinin aracılığıyla gerçekleştiğini ve anlaşmada tüm teröristlerin Humus’tan çıkması, tüm silahlar ve askeri teçhizatlarının çıkarılmasının yer aldığını açıkladı.

Telal El-Berazi açıklamasını şöyle sürdürdü:
‘’ Humus eyaletinin El-Ver bölgesinin militanlarının bir kısmı, silahlarını devlete teslim etmek ve normal yaşamına dönmek istiyor. Geriye kalanlar ise Suriye’nin kuzeyine gitmeyi tercih ediyor. Humus eyaleti önümüzdeki yılın başından itibaren benzersiz bir gelişmenin tanığı olacaktır. Humus eyaleti, teröristlerin saldırılarına henüz maruz kalmadığı o eski durumuna geri dönecektir.’’

Üç gün önce haber ajansları, Humus eyaletinin El-Ver mahallesinin büyüklerinin Suriye ordusu ile ilk uzlaşmaya vardıklarını, silahlı militanlar ve ailelerinin bu mahalleden çıkacağı ayrıca tutuklananların serbest bırakılacağı üzerine anlaştıklarını haber olarak yayınlamıştı.

Anlaşmaya göre, Suriye ordusu askeri operasyonu durdurup bölgenin tutuklularını serbest bıraktıktan sonra, militanlar İdlip’e doğru söz konusu bölgeden çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı