DÜNYAMEDYA ANALİZMısır

Hüsnü Mübarek’in iki oğlu haklarındaki yolsuzluk davalarından birinden aklanarak çıktı

Mısır’ın devrik diktatörü Hüsnü Mübarek’in iki oğlu, Ala (52) ve Cemal (49), haklarındaki yolsuzluk davalarından birinden aklanarak çıktı.

“Pilotlar arazisi” ve “kara para aklama” olayı olarak da bilinen “Mali yolsuzluk” davasında Mübarek’in iki oğluyla birlikte yargılanan eski Başbakanı Ahmed Şefik de beraat etti. Başbakan olmadan önce Sivil Havacılık Bakanı olarak görev yapan Şefik ve devrik liderin çocukları, İsmailiye kentindeki “Ekşi göl” çevresinde bulunan Pilotlar Derneği’ne ait yaklaşık 4 milyon dolar değerinde olan “40 bin metrekare araziyi zimmetine geçirmek, kara para aklama, kamu malına zarar verme, haksız kazanç elde etme ve görevini kötüye” kullanmakla suçlanıyordu. Şefik hakkında başka dava bulunmuyor. Ala ve Cemal Mübarek haklarında ise başka yolsuzluk dosyaları bulunuyor.

Mısır’da hakkında açılan tüm davalardan beraat eden devrik Cumhurbaşkanı Mübarek döneminin son Başbakanı Ahmed Şefik’in ülkeye dönmeye hazırlandığı bildirildi. AA’ya konuşan avukat Şevki es-Seyyid, “Şefik, tüm davalardan beraat ettiği için hakkında çıkarılan ülkeye giriş yasağı kendiliğinden düşmüş oldu. Ülkeye dönmesinin önünde hiçbir engel kalmadı” dedi. Şefik, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı Haziran 2012’den bu yana Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) kalıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı