DÜNYAHABERLERORTADOĞU

İbadi: Türkiye Irak’ın Egemenliğini İhlal Ediyor

Irak Başbakanı, “Washington heyetinin Irak ziyaretinde hiçbir anlaşma imzalanmadı sadece terörle ilgili görüş alışverişi yapıldı” ifadesini kullandı.
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, teröre karşı mücadeleye ilişkin; “Irak, bu konuda kendi gücüne dayanıyor ve dışarıya bağlı değildir” açıklamasında bulundu.ABD’nin Irak ordusuna sadece eğitim ve lojistik destek sağladığını kaydeden İbadi; “Washington heyetinin Irak ziyaretinde hiçbir anlaşma imzalanmadı sadece terörle ilgili görüş alışverişi yapıldı” ifadesini kullandı.
Bazılarının kendi kazançları için terörü araç olarak kullandıklarını ifade eden Haydar el-İbadi, ABD’den terörle mücadele yolundaki çabalara özen gösterip ona odaklanmasını talep ettiklerini bildirdi.
Irak Başbakanı, Musul’un son durumuna işaret ederek, “Bu kentin tamamen kurtarılışına yönelik son aşamadayız. Neynava eyaletinin birçok noktası güvenlik güçleri, Haşdi Şabi ve bölge halkının desteğiyle özgürleştirildi. Bu bölgelerde terör örgütleri sivilleri kalkan olarak kullanıyor” açıklamasını yaptı.İbadi sözlerinin bir bölümünde, “Türkiye’nin Irak’ta bulunması bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlalidir. Onlar Musul’un kurtarılışından sonra Başika’dan geri çekileceklerini söylediler” değerlendirmesini yaptı.İbadi son olarak, “Kimileri Suriye’nin bölünmesini istiyor. Bu konu bizim kırmızıçizgimizdir” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı