DÜNYAHABERLERIrakORTADOĞU

İbadi’den IKBY Açıklaması

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Bağdat-Erbil sorununun çözüm süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, Erbil ile Bağdat arasında artık sorun olmadığını söyleyebildiğini ifade etti.

El-Meyadin’in haberine göre, Irak Başbakanı Haydar İbadi bu doğrultuda, “Halihazırda Bağdat ile Erbil arasında sorun olmadığını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.
Irak Başbakanı  şunları kaydetti: Geriye kalan tek nokta ise Bağdat ve Erbil arasında petrol meselesi ile memurların maaşını ödeme konusunda gerekli koordinasyonun oluşturulmasıdır.
İbadi daha önce de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) sahip olduğu petrol kaynaklarını Irak’a iade etmeyi kabul ettiğini bildirmişti.
Bu arada, Irak Haşdi Aşairi güçleri yetkililerinden birisi Amerika’nın Cumartesi günü Irak’ın El-anbar eyaletindeki El-bağdadi bölgesine düzenlediği hava saldırısına verdiği tepkide, Amerika’nın hiç şüphesiz Irak’ta teröristleri desteklediğini ifade etti.

İrna’nın bildirdiğine göre adının açıklanmasını istemeyen söz konusu Haşdi Aşairi yetkilisi bu bağlamda yaptığı açıklamada, Amerika’nın kontrolü altındaki noktalardan birisi olan Irak’ın batısındaki El-cezire bölgesinde bazı askeri konvoyların askeri teçhizat sevkiyatı yaptığına dair ellerinde güçlü belgeler olduğunu söyledi.

Haşdi Aşairi yetkilisi söz konusu askeri konvoyun bölgeden ayrıldığı konusunda ellerine belgeler ulaşması ardından Amerikan güçlerin olayı örtbas etmek amacıyla bölgeyi bombardıman ettiğini bildirdi.

Bilindiği gibi Haşdi Aşairi olarak bilinen gönüllü aşiret güçleri, Irak’ın Ramadi eyaletinin batısında yer alan El-bağdadi bölgesinin güvenliğini sağlamakla görevlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı