DÜNYAHABERLERORTADOĞUSuriye

İdlib’deki Kimyasal Saldırı Haberlerine Kaynak Gösterilen Beyaz Miğferler’e Sahtecilik Suçlaması

İsveç İnsan Hakları Doktorları Örgütü (SWEDHR), İdlib’in Han Şeyhun kasabasında gerçekleştirildiği belirtilen kimyasal silah saldırıya ilişkin haberlere dayanak gösterilen Beyaz Miğferler’i ‘sahte bilgi yaymak’la suçladı.
Suriye’nin, İdlib’de bir kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildiği iddia edilmiş, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da aralarında olduğu yetkililerin aksi yöndeki tüm açıklamalarına karşın bu saldırıyla ilgili olarak Suriye hükümeti suçlanmıştı.

Saldırının Suriye askerleri tarafından gerçekleştirildiği suçlamasını yöneltenlerden biri de El Kaide bağlantısını gizlememesine karşın Oscar ödülü verilen ‘yardım kuruluşu’ Beyaz Miğferler’di. Sputnik’in haberine göre  İsveç İnsan Hakları Doktorları Örgütü tarafından yapılan bir inceleme, Beyaz Miğferler’in güvenirliğinin bir kez daha sorgulanmasına neden oldu. Beyaz Miğferler’in 15 Nisan 2015’te İdlib kentine yapıldığı öne sürülen kimyasal silah saldırıyla ilgili olarak yayınladığı görüntüleri inceleyen SWEDHR, söz konusu görüntülerde öldüğü gösterilen çocuğun görüntüler kaydedilmeden önce öldüğünü ortaya koydu.

Araştırmaya ilişkin bir makale kaleme alan SWEDHR Başkanı Marcello Ferrada de Noli, söz konusu çocuğa yapıldığı görülen şırınganın ya boş olduğunu ya da içindeki maddenin çocuğa enjekte edilmediğine dikkat çekti. Makalede, görüntüleri inceleyen uzmanların, çocuğun videoda gösterilen ‘kurtarma’ operasyonları sırasında ölmüş olabileceği değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi. Noli, bu verilerin çocuğun bu şekilde ölmüş olabileceği anlamına gelmediğini de kaydetti.Bu arada de Noli, Veterans Today’in ‘İsveçli doktorlar, Beyaz Miğferler’in, kimyasal saldırılarla ilgili sahte video çekmek için çocukları öldürdüğünü belirtti’ başlıklı haberini yalanlandı. Makalede ayrıca SWEDHR’in ‘Beyaz Miğferler’i çocukları öldürmekle suçlamadığını’, örgütün sahtecilik yaptıklarını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı