DÜNYAHABERLERSuriye

İdlib’e Kimyasal Atılıyormuş Gibi Çeksene Kanka

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İngiliz gizli servisi Suriye’nin İdlib eyaletinde beyaz baretliler adı ile anılan örgütün kontrolü altında bulunan bölgeye kimyasal silah taşıyan El Nusra Cephesi terör örgütüne yardım ettiğini ifşa etti.

Cumartesi günü bu açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Muallim, teröristlerin amacı söz konusu kimyasal silahları bölgedeki sivillere yönelik kullanmak ve ardından Şam yönetimini bu saldırı ile suçlamak olduğunu kaydetti.

Ellerinde Amerika devletinin IŞİD ve El Nusra gibi tekfirci terör örgütlerine destek verdiği yönündekesin kanıt ve belgelerin bulunduğunu belirten Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, bu tür saldırıların amacı Suriye’de illegal bir şekilde bulunan ABD ve diğer bazı Batılı devletlerin şom hedeflerine hizmet etmek olduğunu belirtti.

Uydurma kimyasal saldırı konusu, Amerika’nın başını çektiği sözde IŞİD karşıtı ittifakın Suriye’ye saldırı bahanesi olduğunu belirten Muallim, tüm bu sinsi çabalara rağmen Şam yönetimi İdlib’i teröristlerden temizlemekte kararlı olduğunu ifade etti.

Amerika, Britanya ve Fransa şer üçgeni 22 Ağustos 2018’de ortak bir bildiri yayımlayarak bir kez daha Suriye yönetimini kimyasal silah kullanmakla suçladı ve tekrarlandığı takdirde Suriye’ye saldıracakları tehdidini savurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı