DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİMEDYA ANALİZSon Dakika

İmam Hamanei’nin Avrupa Gençlerine Yazdığı Mektubunu 50 milyon kişi okudu

Alalam Kanalına Göre, Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı İmam Hamanei’nin Avrupa Gençlerine Yazdığı Mektubu, Avrupa da Sadece 3 Günde 50 Milyon Kişinin Okuduğu Açıklandı. İmam Hamane’inin Mesajını Sizler İçin Tekrar Yayınlayacağız

Haberin Arapça Aslını da Yayınlıyoruz
رسالة قائد الثورة لشباب الغرب.. 50 مليون قراءة خلال 3 ايام فقط

İmam Hamanei’nin Avrupa Gençliği İçin Yayınladığı Mesajın Tam Metni Aynen Şöyle:

Bismillah-ir-Rahman ir-Rahim

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki Gençlere

Fransa’da yaşanan terör ve diğer batılı ülkelerdeki bazı olaylar, siz gençler ile doğrudan iletişime girmeme gerektirmiştir. Sizler ile konuşmam, anne veya babalarınızı gözardı ettiğim anlamında değil, belki ülkeleriniz geleceğini sizin ellerinizde gördüğüm ve doğruluk yolunda ilerleme isteğinin sizlerde daha canlı olduğu inancında olduğum içindir. Bu mesajı ülkeleriniz politikacıları ve devlet adamları için de göndermiyorum, çünkü onların bilinçli olarak politikayı doğru ve hak yolundan ayırdıkları görüşündeyim.

Siz gençler ile İslam ve özel olarak sizlere gösterilen İslam hakkında konuşacağım. Yaklaşık 20 yıl önce, yani hemen hemen Soviyetler Birliği’nin yok olmasından sonra, büyük İslam dininin korkunç bir düşmanmış gibi gösterilmesi için çabalar gerçekleşti. Nefret ve korku duygularının tahrik edilmesi ve bu duyguların kendi çıkarları doğrultusunda kullanılması, batılı ülkelerin politik tarihinde çok eski bir geçmişe sahiptir. Burda batılı ülkelere empoze edilen farklı korkulara değinmek istemiyorum. Kendiniz de tarih konusunda yapılan çağdaş ve eleştirisel çalışmaları okuyarak, batılı devletlerin diğer uluslar ve kültürler karşısındaki dürüstlükten yoksun çalışmaları ve davranışlarının kınandığını görebileceğinize inanıyorum. Avrupa ve Amerika tarihi, kölelik dönemi, sömürgecilik dönemi, ırkçılık ve Hristiyan olmayan insanlara karşı yapılan zulümden utanıyor. Avrupa ve Amerika tarihi, Katolik ve Protestanlar arasında din adı altında yapılan savaşlar, veya millet ve ülkeye bağlılık adı altında gerçekleşen I. ve II. Dünya Savaşları’nda utanıyor.

Bu olayları tekrar hatırlatmaktan amacım, tarihi kınamak değildir. Sadece siz gençlerden ülkenizdeki aydınlar ve düşünürlerden, neden batılı ülkelerin vicdanının her zaman on yıllar ve hatta yüzyıllar sonra acımaya ve aydınlamaya başlığını sormanızı istiyorum. Neden toplumsal vicdan, bugün yaşanan olaylara dikkat etmek yerine, uzak geçmişlerde yaşanan olaylara dikkat çekiyor? İslami kültür ve İslami düşünce gibi önemli bir konu hakkında, neden toplumsal bilinçlendirmenin önüne geçiliyor?

Sizler, başkasını korkutmak ve nefret yaratmanın, tarih boyunca yaşayan tüm zalim ve çıkarcı insanların ortak yönü olduğunu biliyorsunuz. Şimdi kendinizden, neden bu korku ve nefretin de tarih boyunca eşi ve benzeri olmayan bir şekilde İslam ve müslümanlara karşı gerçekleşmekte olduğunu sormanızı istiyorum. Neden çağdaş dünyadaki güç yapıları, İslam’ın bir köşeye atılması ve yalnızlaşmasını istiyorlar? İslami değerler ve öğretiler, büyük güçlerin tasarladıkları planlar için nasıl çelişkiler yaratıyor ve İslam’ı kötüleyerek, nasıl çıkarlar sağlanıyor? Bu doğrultuda ilk olarak, İslam’ı kötülemek doğrultusunda yapılan çalışmaları sorgulamanızı istiyorum.

İkinci olarak, önyargılar ve kötüleştirme reklamları karşısında, İslam’ı direkt ve dolaysız bir şekilde tanımaya çalışmanızı istiyorum. Sağlıklı bir düşünce, sizleri korkuttukları şeyin asıl ne olduğu ve nasıl bir içerik taşıdığını öğrenmenizi gerektiriyor. Benim İslam’dan anladığım şeyleri kabul etmeniz için ısrar etmiyorum, sadece çağdaş dünyadaki bu etkili gerçeğin, kirli amaçlar ve çıkarlar ile size tanıtılmasına izin vermemenizi istiyorum. Kendilerinin kölesi olan teröristleri, size İslam’ın temsilcileri olarak tanıtmalarına izin vermeyin. İslam’ı asil ve birinci el kaynaklar kullanarak tanıyın. İslam ile Kuran ve peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in yaşamını okuyarak tanışın. Sizlerden, şimdiye kadar direkt olarak Kuran’ı hiç okudunuz mu diye soruyorum. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in öğretileri ve insanı ve ahlaki tavsiyelerini okudunuz mu? Medya ve basın tarafından bilgiler dışında, İslam’ın gerçek mesajını almaya çalıştınız mı? Aynı İslam’ın nasıl ve hangi değerler üzerine yüzyıllar boyunca dünyanın en büyük bilim ve düşünce uygarlığını yarattığı ve en büyük bilim adamları ve düşünürleri yetiştirdiğini sordunuz mu?

Sizlerden, yalan ve yanlış kötüleştirme çalışmalardan faydalanarak, siz ve gerçek arasında duygusal bir engel yaratılması ve tarafsız bir şekilde yargılama gücünün sizden alınmasına izin vermemenizi istiyorum. İletişim araçlarının tüm coğrafi sınırları yok ettiği bugünlerde, sizleri kendilerinin yarattıkları düşünce sınırları içinde hapsetmelerine izin vermeyin. Hiç kimse tek başında tüm ayırım ve çatlakları ortadan kaldıramaz, ama siz gençler, kendiniz ve etrafınızdaki insanları aydınlatmak amacı ile, bu çatlaklar ve ayırımların üzerine, bir düşünce ve insaf köprüsü yaratabilirsiniz. Siz gençlerin İslam’dan uzak kalmanız için tasarlanan bu çalışmalar, bir yandan üzüntü kaynağı olmasına rağmen, öte yandan sizlerin araştırmacı ve sorgulayıcı zihninizin yeni sorular ile karşılaşmasını sağlıyor. Bu soruların cevabını bulmak için çaba göstermeniz, yeni gerçekler öğrenebilmeniz için size eşsiz bir fırsat sunuyor. Böylece gelecek nesillerin İslam ve batı arasındaki ilişkilerin bu dönemini daha rahat bir vicdan yazmalarını sağlamak için, İslam’ı doğru ve önyargısız bir şekilde tanımanız için gelişen bu fırsattan yararlanmanız ve gerçeği öğrenmek karşısında sorumlu davranmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı