DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİ

İmam Hamaney: Düşman, Diplomasi Savaşında İran İslam Cumhuriyetine Yenilmiştir

Ayetullah seyit Ali Hamanei bilgeler meclisi başkanıyla üyelerini kabulünde İran’ın durumunun genelde iyi bir kalkınma yönünde bulunduğuna değinerek bağlantısızlar hareketinin Tahran toplantısının İslam nizamının azamet, iktidar ve görkemliliğinin sergilenmesi olduğunu belirtti ve İran milleti düşmanlarının ahmaklıklarıyla bu toplantıyı İran’a yönelik diplomatik savaşa çevirdikleri ancak sonucun onların yenilmesi olduğunu söyledi.

 

Tahran toplantısının başarı ve görkemliliğinin İslam nizamı muhalifleriyle onların medya gruplarını gerçekleri itirafa zorlayacak türden olduğuna değinen İslam inkılâbı rehberi bağlantısızlar hareketinin Tahran toplantısının başarıyla gerçekleşmesini İran İslam cumhuriyetinin dünyaya sunduğu fikirle ilgili hazır bir örnek sayıldığını belirtti.

 

Ayetullah Hamanei, Tahran’daki bağlantısızlar hareketi toplantısının diğer uluslar arası toplantılar gibi yapılabileceği ancak dünyadaki siyasi durum ile toplantının düzenlendiği yer, buna ilaveten de İran milleti hainlerinin ahmakça hareketinin bu toplantının dünyada dikkat çeken etkili bir olaya dönüşmesine neden olduğunu vurguladı.

 

İslam inkılâbı rehberi” Bir takım ortam oluşturma yöntemleriyle Tahran toplantısında İran’ın oto sansür yaparak özellikle de Siyonist rejim karşıtı tutumlarını açıklamaması için çalışıldı ancak bağlantısızlar hareketi toplantısı, öylesine görkemli bir şekilde gerçekleşti ki bu çalışmalar sonuca varmadı” Dedi.

 

Ayetullah seyit Ali Hamenei, dünya ülkelerinin üçte ikisinin Tahran toplantısına katılmasıyla diğer toplantılarda açıklanmayan tutumların açıklanması için ortam sağlanmasını Tahran toplantısının diğer üstün özelliği olarak niteledi.

 

İslam inkılâbı rehberi, bağlantısızlar hareketi Tahran toplantısına katılan heyet temsilcileriyle bazı ülke liderlerinin özellikle de BM, güvenlik konseyi yapılarına yönelik eleştirileri ve dünyaya egemen uluslar arası diktatörlükle ilgili tutumların açıklanmasının benzer uluslar arası toplantılarda görülmemiş bir durum olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı