HABERLERİSLAM BÜYÜKLERİ

İmam Hamenei: “Zorba güçler İran milletine boyun eğdiremez”

İran İslam İnkılâbı rehberi İmam Hamenei, batılı zorba güçlerin dayatmacı isteklerini, mücadeleci ve basiretli İran milletine kabul ettiremeyeceklerini söyledi. 

Kuzey Horasan eyaleti yöneticileri ve halkın çeşitli kesimlerine hitaben konuşan İslam inkılâbı rehberi, batılı ve Siyonist çevrelerin İslam inkılâbı aleyhindeki propagandalarına temas ederek; “onlar İran’a yönelik sürekli baskılarla İran’ı müzakere masasına çekmek istiyorlar hâlbuki İran, başta nükleer enerji olmak üzere bütün konularda müzakere etmekte ve müzakereden de kaçmamaktadır” dedi.

İran’a karşı siyasi propaganda yapanların asıl hedeflerinin gerçekte İran milletini müzakere masasında teslim almak olduğunu söyleyen İslam inkılâbı rehberi, “Ama mücadeleci, basiret sahibi ve bilgili İran halkı hiçbir zaman batılıların mantık dışı baskılarına boyun eğmeyecek ve teslim olmayacaktır” dedi.

İmam Hamenei, Avrupa ve Batı medyasının, gerçek dışı haber yapmak,  yönlendirmek ve telkin ettirmeye dayalı yayınlarından hatta batılı siyasetçilerin bile etkilendiğini ve inandıklarını söyledi.

İslam inkılâbı rehberi, İran’da inkılâbın zafere kavuşmasından geçen 33 yıl içinde, düşmanların her türlü baskı ve tehditlerine rağmen İran’ın her alanda gerçekçi bir şekilde önemli ilerlemeler kaydettiğini belirterek; “Bu gerçek inkâr edilemez ve bu durum aynı zamanda İran İslam cumhuriyetinin düşmanlar karşısındaki gücünün bir göstergesidir” dedi.

İran’ın zorbaların edebiyatı karşısında iyi bir ilerleme kaydettiğini belirten İslam inkılâbı rehberi, “düşmanla mücadele sahalarından biri de uluslar arası görüşmelerdir ki, İranlı yetkililer bugün değişik müzakere masalarında ve oturumlarda esaslı ve kapsayıcı sözlerini doğru bir şekilde söylemektedirler” dedi.

İslam inkılâbı rehberi deruni (manevi) güçlenmenin aynı zamanda zahiri güç ve kuvvetlenme olduğunu da hatırlatarak, bundan dolayı İran İslam Cumhuriyeti’nin zorbalara karşı ve halka dayalı sözlerinin diğer milletler üzerinde etkisinin olduğunu ve aynı zamanda bu durumdan müstekbirlerin muzdarip olduklarını kaydetti ve “Allah’ın ilahi lütfüyle bu devam edecektir” dedi.

Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, İran’ın işe ve daha fazla çabaya büyük ihtiyaç duyduğunu belirterek, “düşman, ülkede  ne zaman zaaf görse, saldırı ve baskıya hazırlanır ve aksine ne zaman çaba ve güç görse o zamanda ümitleri yok olur. Bunun için bütün yöneticilerin ülkenin güçlü bir şekilde varlığını sürdürmesi için yoğun çaba göstermeleri gerekir” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı