DÜNYAİranORTADOĞUTEKNOLOJİ

İmam Hamenei’nin Gözünden Sinema

İran, Eylül ayı ile birlikte resmi olarak 7. sinema gününü kutlamaktadır. Eylül ayında anılan sinema gününün önümüzdeki yıllarda Nisan ayına aktarılacağı belirtilirken İran sinemasının tanıtıldığı bu günlerde, tiyatro ve sinema gösterimleri ile birlikte sanata dair bir çok eserin sinema günlerinde sergileneceği ifade edildi.

Yaz ayının son günlerinde sanata ve sanatçıya verilen önemin hatırlatılması adına anılan 7. sinema gününde, İran İslam İnkılabının rehberi olan Ayetullah Hamenei’nin sinema hakkındaki görüşlerine yer vermek istiyoruz.

Hiçbir Şey Sinema Gibi Değildir

Allah’a hamt olsun ki bugün geldiğimiz noktada film ve sinema yapımında önemli bir artış yaşamaktayız. Yakın zaman içerisinde Başbakan Hasan Ruhani’ye izlediğim bir filmden bahsettim ve izlediğim film gerçekten de hem üslubu açısından hem de kurgusu itibariyle Hollywood filmlerini aratmamaktaydı. Bir ülkenin böylesi bir potansiyele sahip olması dünyaya doğru ve gerçek olanı aktarabilmesi anlamına gelmektedir. Bu anlamda sinema önemli bir medya aracıdır ve tamamen ayrıca ele alınması gerekir. Gerçekten de hiçbir şey sinema gibi değildir ve etki alanı oluşturduğu saha itibariyle sinemaya ayrı bir önem verilmelidir.
(İnkılap Kültür Meclisi Üyeleri ile görüşmesi 19.12.2003)

Sinema En İyi Sanat Eseridir

Şüphesiz sinema en güçlü sanat eseridir ve bir rivayetçi olarak alanına en iyi hakim olan bir yapıdır. Bu zamana kadar hiçbir hakikat ve gerçek sinema kadar etkileyici ve konuya hakim bir şekilde rivayet edememiştir. Bununla birlikte sinema bir o kadarda karmaşık ve ileri bir sanattır.

Bu sanata verilen önem ve değer sizlerin de sorumluluklarınızı artırmaktadır. Arkadaşlarınızın da söylediği gibi kimse sizleri zorla veya emir vererek yönetmen veya oyuncu yapmadı. Bu seçiminiz tamamen sizin şevk ve isteğinize bağlı olarak gerçekleşmiştir. Ve sizler bu şevk ve heyecan ile bu meydanda yer alarak büyük bir sorumluluk üstlenmiş olmaktasınız. Sizler toplumları etkileyen önemli figürler olabilirsiniz.
(Sinema ve televizyon yönetmenleri ile görüşmesi 23.03.2006)

Sinema ve Minberin Mukayesesi

Gerçeği ve hakikati rivayet eden ruhaniler, dini kitap yazarları ve minber ehline seslenmek istiyorum. İçinde bulunduğunuz zamanı göz ardı etmeden yazabilmeli ve konuşabilmelisiniz. Eğer söylememen gereken bir şeyi söylemiş veya söylemen gerekeni söylememiş isen ve bu nedenle de herhangi bir gencin inancı zayıflamış veya dini bir hakikatin farkına geç varmış ise sen Allah nezdinde sorumlu sayılmaktasın. Sizleri uyararak bu konuda kontrolün tamamen sizde olduğunu belirtmek istiyorum. Ayrıca sinema sektörünün toplumlar üzerindeki etkisine baktığınızda minber ile arasındaki uzaklığa dikkat etmenizi istiyorum.

Sizler toplumda ahlak mühendisleri olabilirsiniz. İlerlemiş bir toplumun ihtiyacı olan ümit, heyecan, hedef, azim ve sabrı sizler topluma taşıyabilirsiniz.
(Sinema ve televizyon yönetmenleri huzurunda yaptığı açıklama 23.03.2003)

Ülkenin Gelişmesi Sinemacıların Ellerindedir

Bu ülke hareket etmek isteyen bir ülkedir. Nükleer ve ilmi alanlarda sizlerin şahit olduğu gelişmeler ülkemizin ilerleyişinin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkemizin umuda, şevke, özgüvene, kültürüne ve değerlerine sahip çıkmaya ihtiyacı vardır. Bu kültür ve değer ile yetiştirilen bir gence bu meydanda ihtiyacımız var. Yani sizlerin meydana inmeniz ile ancak bunlar gerçekleşebilir. Ben kilidin sizlerin elinde olduğunu söylüyorum. Sinemanın şanını da bu şekilde görmekteyim.
(Sinema ve televizyon yönetmenleri huzurunda yaptığı açıklama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı