DÜNYAİranSon Dakika

İmam Humeyni İslam Ümmetinin birliği doğrultusunda hareket etmiştir ve şimdi bu yolu Ayetullah Hamenei devam ettirmekte ve tamamlamaktadır.

Lübnan “Gulna ve El-Amel” Birliği Başkanı, Bağdat’ta düzenlenen İslami Uyanış Zirvesinin önemini vurgulayarak, “bu zirve İslam dünyasında kamuoyunun bilincini yükseltmek ve İslam birliğini güçlendirmek için düzenlenmektedir” dedi.

 Şeyh Ahmed El-Katan İslami Uyanış Zirvesinde Tesnim Haberle yaptığı röportajda şunları söyledi: “Bu zirvenin, bölgedeki mevcut şartlarda en önemli zirvelerden biri olduğu konusunda şüphe yoktur. Çünkü tekfirci düşüncenin bu ümmetin bedenine nüfuz ettiğine şahit olmaktayız.

İslami Uyanış Zirvesi gibi toplantılar İslam birliği yolundaki en önemli kavramların açıklanması ve tekfirci düşünce konusunda uyarıda bulunulması için İslam Dünyasında kamuoyunun bilincini yükseltme doğrultusunda yapılmaktadır. Maalesef tekfirci düşünce İslam adı altında öldürmekte ve baş kesmektedir ama İslam bütün bu acayip düşüncelerden uzaktır ve İslam öğretileri rahmani, ılımlı ve paktır.”

Şeyh Ahmed, bazı ülkelerin İran’ın diğer ülkelerin iç işlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları hakkında şunları söyledi: “Hiç şüphesiz İran İslam Cumhuriyeti İslam ümmetinin bir parçasıdır ve Müslümanlar arasındaki çatlaklıkları doldurmaya, İslam saflarını birleştirmeye ve İslam birliği doğrultusunda hareket etmeye çalışmaktadır ve bu bir sorun değildir. İmam Humeyni (ra) İslam Ümmetinin birliği doğrultusunda hareket etmiştir ve şimdi bu yolu Ayetullah Hamenei devam ettirmekte ve tamamlamaktadır.

Biz, İran İslam Cumhuriyetinin yanında Arap ve İslam ülkelerinin de bir girişimde bulunmasını istiyoruz ama Arap ve İslam ülkelerinin bu girişimi, fitne ve bölünmelere neden olmak için değil, çatlakları doldurmak ve İslam Ümmetinin saflarında birlik oluşturmak için olmalıdır. Bu ülkeler, Arap ve İslam halkını fakirleştirmek ve aç bırakmak ve aynı zamanda ülkelerimizde ve dünya genelinde yıkım ve cinayetten başka hiçbir sonuç doğurmayan terörizmi yaymak için değil, İslam ümmetinin ve dünyadaki mustazafların sorunları için girişimde bulunmalıdır.

İşte bu yüzden biz, İran İslam Cumhuriyeti’nin rolünün öncü ve yol gösterici olduğunu söylüyoruz ve bütün İslam ve Arap ülkelerinden el ele vermelerini ve İslam’ın ilerlemesi için çalışmalarını istiyoruz. Çünkü İslam bizleri bir araya toplamaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı