DÜNYA

İmam Rıza’nın (as) şehadet yıl dönümünün ilk gece törenleri yapıldı

Ehlibeyt imamlarının 8.si Hz. İmam Rıza’nın (as) şehadetinin ilk gecesi olarak bilinen “Şam-ı Gariban” törenleri, dün gece Meşhed kentinde İmam Rıza (as) türbesinde düzenlendi.

Ehlibeyt imamlarının 8.si hz. İmam Rıza’nın (as) şehadet yıl dönümü yas merasimleri dün akşam da devam etti. Bu çerçevede matem grupları ellerindeki kandillerle o hazretin şehadetinin ilk gecesi Şam-ı Gariban gecesinde matem gözyaşları döktü.

İmam Rıza (as) türbesi ve kutsal mekanlar idaresi başkan yardımcısı Mahmut Mümtaz yaptığı açıklamada, akşam ve yatsı namazların ardından düzenlenen Şam-ı Gariban töreninde, türbe çalışanları, ellerindeki kandillerle “Rıza’nın Şam-ı Gariban’ıdır” ağıtları eşliğinde türbe külliyesinde toplanarak yasta bulundular.

Mümtaz, törenin devamında ehlibeyt meddahlarının ağıtlar yakarak yas tuttuklarını belirtti.

İmam Rıza (as) türbesi çalışanlarının her yıl o hazretin şehadet yıl dönümünün ilk gecesi olan Şam-ı Gariban merasimlerine bu şekilde katılma töreni her yıl türbe yönetmenliği ve çalışanlarının katılımıyla düzenlenmekte.

İmam Rıza’nın (as) şehadet yıl dönümü törenlerine 8 bini aşkın heyetin yanı sıra 3 milyonu aşkın ziyaretçinin katıldığı belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı