DÜNYAHABERLERİranORTADOĞU

İmam Seyyid Ali Hamanei: Düşman, İslam İnkılabı’na karşı “kontratak” yapmak istiyor

Kum halkının 9 Ocak 1978 senesinde gerçekleştirdiği Şah Rejimi karşıtı tarihi ayaklanmasının yıl dönümünde bu kentin farklı kesimlerinden binlercesi bugün sabah saatlerinde İmam Seyyid Ali Hamanei ile görüştü.

İmam Seyyid Ali Hamanei bugünkü beyanatının satır başları şu şekilde:

30 Aralık 2017’de başlayan bu şeytanlıklar ile kargaşalara karşı küçücük şehirlerden büyük kentlere dek İran halkı, ülkenin dört bir tarafında aynı gün harekete geçti. Sonrasında ise düşmana mensup bu ücretli adamların yakalarından düşmediğini görünce, gösterileri art arda günlerce devam etti.

3 Aralık’tan beri de Kum, Ahvaz, Hemedan ve Kirmanşah’ta başlayan gösteriler, 5, 6 ve 7 Ocak tarihlerinde de farklı kentlerle birlikte Meşhed, Şiraz, İsfahan ve Tebriz’de devam etti.

Düşmanın komplolarına karşılık veren bu büyük ve koordine halk hareketi, böyle düzenli, basiretli ve bu kadar heyecen içerikli bir şekilde hiçbir yerde görülmezken 40 yıldır durmadan sürüyor. Bunlar, bir, iki veya beş yıllık olaylar değil. Milletin millet düşmanlarına, İran’ın İran karşıtlarına ve İslam’ın anti İslamcılara karşı verdiği mücadeledir; bu hep böyle devam etti ve bundan sonra da yine sürecek.

Düşmanın tüm bu 40 sene boyunca yaptığı ise İslam İnkılabı’na karşı gerçekleşen kontrataktır. İnkılap, düşmanın ülkeden kökünü kazdı ve şimdi de onlar her defasında kontratak yapmaya çalışıyor ancak sürekli hezimete uğruyorlar; nedeni de bu direniştir, halkın oluşturduğu bu milli baraj. Milletimiz bu sefer de ABD, İngiltere ve Londra konuşlu kesimlere “yapamadınız ve yine de yapamayacaksınız” yanıtını verdi.

Bu olaylarda birer üçgenin devreye girdiğinden bahsedebiliriz. Uzun zamandan beri de organize edilmeye çalışılıyordu. Bunlar net bilgilere dayanmaktadır.

Bu üçgen şöyle:

Üçgenin ilk yanı çoktan beri uğraşan ABD ile Siyonistlere ait. Onlar bu hareketi küçük şehirlerden başlatmaya çalışıyorlardı.

Üçgenin ikinci yanı ise olayı finanse eden Fars Körfezi’ne kıyısı olan ülkelerden birisiydi. Üçüncü taraf da cani munafıklara bağlı olan ve aylar önceden hazırlanan şahıslardı.

Milletimizin gösterdiği direnişe rağmen düşmanlar halen halkımızı tanımakta zorlanarak, bu ulusal inanç ile cesaretin anlamını fark edemiyorlar.

İran devletinin halktan korktuğunu söylüyorlar! Hayır. İran devleti, halktan doğdu ve İslami düzen de bu millete dayanarak sizin karşınızda durmaktadır.

İran’ın ABD’den korktuğunu da ileri sürdüler; yanıt olarak şunu demek istiyorum ki sizden korkuyorsak o zaman 70’lerde nasıl sizi ülkeden dışarı atıp devamında ise günümüzde tüm bölgeden dışladık.

Son zamanlarda İngiltere müslümanlarına yapılan saldırı sonucu kendilerini savunanlarla ilgili bir İngiliz hakim ağır cezalar vermiştir; şimdi böyle bir ülkeyi yöneten yetkililerin İran’daki eylemciler için yürekleri mi sızlıyor.

İmam Seyyid Ali Hamanei ilaveten ülkenin üst rütbeli yöneticileriyle toplumsal afetlere ilişkin toplantı yapıp onların bu konuda uğraştığını bildirerek, “Düğümü açılmayacak veya çözülmeyecek bir sorunumuzun olmadığını herkes iyi bilmeli, ancak bu konuda daha hazırlıklı, ileri görüşlü ve daha ciddi bir çaba sarf etmeliyiz” ifadelerinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı