DÜNYAHABERLERİranORTADOĞU

İmam Seyyid Ali Hamanei: İslam İnkılabı,büyük güçlerin saltanat tahtını sarsıttı

İmam Seyyid Ali Hamanei, Nevruz Bayramı anısına “Nur Yolcuları” etkinliğine katılan gençleri kabul etti.

İmam Seyyid Ali Hamanei, bugün sabah saatlerinde  Nevruz Bayramı anısına “Nur Yolcuları” etkinliğine katılan gençleri kabul etti.

İmam bu görüşmede “Kutsal Savunma Dönemi”nin İran ve İnkılap tarihinde parlak ve değerli bir sayfa olduğunu bidirerek, “Büyük güçler 8 senelik savaşı, İslam İnkılabı’nı ortadan kaldırmak için İran milletine dayattı ancak gençlerin azameti, fedakarlığı, inancı, cesareti ile basireti bu savaşı İran halkının lehine bitirip İnkılabı ise daha güçlü bir hale getirdi” ifadelerinde bulundu.

İslam İnkılabı’nın 1979 senesinde zafere ulaşmasıyla Batı ve Doğu’nun güçlü taraflarının saltanat tahtı İslam namına sarsılmaya başladığını kaydeden İmam Hamanei, sözlerini şöyle sürdürdü: İslam İnkılabı’nın sahip olduğu kültürün hemen hemen ilk yıllarından beri bölge ile Müslüman milletler arasında yayılmaya başlaması, sultacı güçleri şiddetli şekilde kaygılandırıp onların İnkılabı mahvetmeye çalışmasına neden oldu; böylece kibirli ve zalim bir kişiliğe sahip Saddam’ı İran’a saldırmak için desteklediler.

İmam Hamanei, İngiltere, Fransa, Almanya ve nitekim eski Sovyetler Birliği başta olmak üzere Avrupa ile ABD’nin Saddam rejimine geniş çaplı destek sağladığını hatırlatarak, “Fransa, savaşın ortasında en gelişmiş uçaklarla helikopterleri ve Almanya ise açık şekilde kimyasal maddeleri Saddam’a ulaştırdı ki günümüzde de savaştan 30 sene geçtiğine rağmen birçok insan halen bu olayların kalıntılarıyla uğraşırken birçoğu da şehit düşmüştür” diye konuştu.

İmam Hamanei konuşmalarına şunları da ekledi: Baas rejimine verilen bu küresel desteğe karşı İran’ın elinde bulunan tek şey inançlı bir millet ile yüce İmam’ın tedbirli liderliğiydi; neticede ise şeytani güçlerin tüm çabaları, taşa isabet eden birer ok gibi başarısız kaldı.

İmam son olarak şu beyanatta bulundu: Sıra yeni nesile geldiğinde İslam ve İnkılap’tan herhangi bir eserin bulunmadığını amaçlayan düşmanlar, halihazırda inancı, yeteneği ile gücünün ilk nesilden de daha yüksek olan bir kuşak ile karşı karşıya. Tabii ki bunlar yaptırım ve kara propaganda gibi azarlayıcı yollara başvuracak, fakat bu girişimlerin hiçbirisi İran milletinin azametli hareketini engellemeyi başaramayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı