HABERLERİSLAM BÜYÜKLERİ

İmam Seyyid Ali Hamenei: ABD’nin IŞİD’i Yok Etme Planı Yok

Slovenya Cumhurbaşkanı Brout Pahor’u Tahran’da kabul eden İmam Seyyid Ali Hamenei, batı Asya bölgelerindeki IŞİD gibi terörist gurupların oluşmasını ve çatışmaların bazı güçlerin müdahalesi ve destekleri ile olduğunu belirterek, ‘’Tüm ülkelerin görevi bu çatışmaları durdurmaya çalışmaktır ve İran yapılan propagandalara rağmen bu hedef doğrultusunda faaliyet göstermekte, fakat diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmemektedir’’ dedi.

ABD tarafından oluşturulan IŞİD aleyhindeki koalisyonun başarısız olduğunu ifade eden İmam Seyyid Ali Hamenei, bu başarısızlıkla ilgili iki görüş olduğunu, bu görüşlerden birinin ABD’nin IŞİD ile mücadele etmek istemediği ve bu sorunun Irak ve Suriye’de kalması yönünde olduğunu, ikinci görüşe göre ise ABD’nin IŞİD konusunu halletmek istediği fakat bunu yapamadığı yönünde olduğunu, ancak her iki görüşün sonucunun aynı olduğu ve Irak ile Suriye’nin acı durumda olduklarını söyledi.

Batı Asya ülkelerindeki istikrarsızlığı sonuçlarına değinen İmam Hamenei, ‘’Avrupa ülkeleri birkaç on bin kişiyi barındıramadılar fakat İran yıllardır 3 milyon Afganlıya ev sahipliği yapmakta ve onların tahsil ve yaşamları için uygun şartlar hazırlamıştır ve onlarla insani şekilde davranmaktadır’’ dedi. İmam Seyyid Ali Hamenei, Yemen’ın bombalanması ve o ülke alt yapılarının yok olmasını bölgedeki acı olaylardan biri olduğunu ifade ederek bağımsız ülkelerin bu olaylara karşı çıkmaları zira bir millete baskı uygulamanın tün insanlık için acı verici olduğunu söyledi.

İmam Seyyid Ali Hamenei, İran ve Slovenya’nın ilişkilerin gelişmesi için bir çok imkan ve kapasiteye sahip olduklarını belirtti. İmam Seyyid Ali Hamenei, nükleer anlaşmada İran’ın tüm taahhütlerini yerine getirdiğini belirterek, karşı tarafın taahhütlerini yerine getirmemesini eleştirdi. Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor da İranlı yetkilerle müzakereleri iyi geçtiğini ve ülkesinin İran ile ilişkilerini derinleştirmek istediğini söyledi. Pahor, İran’ın bölgenin istikrar ve sebatının direği ve saygıdeğer bir ülke olduğunu belirterek, İran’ın nükleer müzakerelerdeki tutumunun takdire şayan olduğunu ve iki ülkenin işbirliği için ortak noktalara sahip olduklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı