DÜNYAİranİSLAM BÜYÜKLERİ

İmam Seyyid Ali Hamenei: Ekonomi Ülkenin Birinci Meselesidir

İmam Ali Hamenei, “direniş ekonomisi”,”dış politika”, “bilim ve teknoloji”, “güvenlik” ve “kültür”ü, İslam Cumhuriyeti hükümetinin esas öncelikleri olarak niteledi.

İmam Seyyid Ali Hamenei, dün hükümet haftası münasebetiyle Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve bakanlar kurulu üyelerini kabul etti.

İmam Seyyid Ali Hamenei uygulanan direniş ekonomisi ve dış politika gelişmelerini değerlendirdi. İslam inkılabı rehberi hükümetin aktif dış politikası ve dış ilişkilerini geliştirme çabalarının etkin ve verimli bir şekilde devam etmesi gerektiğini vurguladı. İmam Seyyid Ali Hamenei bölgede karmaşık sorun ve gelişmeler yaşandığını, gelişmelerin titizlikle ve aktif bir şekilde takip edilip değerlendirilmesi, mantıklı politikaların geliştirilip uygulanması gerektiğini belirtti.

İmam Seyyid Ali Hamenei ayrıca, son 12 yılda İran İslam cumhuriyetinin hava uzay bilim ve teknolojisi, NANO ve Bio-teknoloji alanlarında büyük bir gelişim ve ilerleme kaydettiğini, büyük bir bilimsel çalışmaya imza attığını, direniş ekonomisinin de bilimsel açıdan benzer bir şekilde geliştirilip toplumsal destekli olarak uygulanması gerektiğini kaydetti. İmam Seyyid Ali Hamenei bu görüşmede, Kapsamlı ortak nükleer eylem planı Bercam anlaşmasının imzalanıp yürürlüğe konulduğu halde, Amerika’nın tek yanlı olarak bu anlaşmayı ihlal ettiğini, Amerika’nın ahde vefasızlığına tanık olduğumuzu, bu tecrübeden ders çıkarılması gerektiğini, artık Amerika’nın imzaladığı ve verdiği sözlere güvenmemek gerektiğini, bu yüzden anlaşmaların tek taraflı olarak hemen uygulanmaması gerektiğini söyledi.

İran İslam cumhuriyetinde hükümet haftası törenlerinde hükümetin çalışma bilançoları kapsamlı bir şekilde yayınlanır ve siyasi, ekonomik, bilimsel ve kültürel çalışmaları ve dış politika alanındaki girişimleri ve dış ilişkiler sürecindeki kazanımları değerlendirilir. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığındaki 11. Hükümetin bu başlıklar altındaki çalışmaları da kamuoyu ve uzmanlar tarafından değerlendirilmektedir. İslam inkılabı rehberinin bu görüşmelerdeki genel olumlu değerlendirmeleri de, Hasan Ruhani’nin 3 yıllık hükümet dönemindeki çalışmaların verimli olduğunu, belirlenen kalkınma ve gelişmeyle büyüme sürecinin olumlu olduğunu, kriz yönetiminin başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Cumhurbaşkanı Ruhani Hükümetinin ekonomik kriz yönetimi, yaptırımlardan doğan ekonomik sorunları çözme başarısı, enflasyonu tek haneli rakama düşürmesi takdire şayandır. 11. Hükümetin dış politikada başarılı çalışmaları, İran Korkusu ve karalama kampanyasızıyla birlikte İran’a karşı tehditler etkisiz hale getirildi. İran’ın aktif ve barışçı diplomatik girişimleri ve yapıcı dış politikasıysa diğer ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesine, İran’ın bölgesel ve uluslararası alanda yeni bir etkin güç haline gelmesine sebep oldu.

İslam inkılabı rehberi İran düşmanlarının bir çok alanda İran’ın gelişim ve kalkınmasını baltalamaya çalıştıklarını, hükümetin de bu konudaki hassasiyetlerini arttırıp gelişim sürecini hızlandırma tedbirlerini alması, Kapsamlı ortak nükleer eylem planı anlaşmasının uygulanması konusundaki karşı tarafın ihlallerini göz önünde bulundurulması ve daha sağlam adımların atılması gerektiğini belirtti. Ayetullah Hamenei istihbarat, güvenlik ve askeri güçlerin etkin çalışmaları sonucu, İran çevresinde güvenlik kalkanının oluştuğunu, düşmanların İran’ın savunma ve füze teknolojisini geliştirmekten endişe duyduğunu ve bunu engellemeye çalıştığına rağmen, İran savunma ve füze teknolojisi ve sanayisini daha bir geliştirmesi gerektiğini vurguladı. Sağlanan güvenliğin değeri ve bereketinin bilinmesi gerektiğini belirten İslam inkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei, güvenliği sağlama ve korumanın tehditlere karşı mücadele etme ve tehditleri etkisiz hale getirme anlamında olduğunu, İran çevresindeki bölgesel alanda düşmanların izledikleri politikalarla tehdit kaynaklarının artarak devam ettiğini, bunların etkisiz hale getirilmesi için güvenlik önlemlerinin sıkı bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini kaydedip, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin bu alandaki başarılı politikalarının takdire şayan olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı