DÜNYAORTADOĞUSon Dakika

IMF’den Uyarı: Suudi Arabistan 5 Yıl İçinde İflas Edebilir

Suudi Arabistan’ın düşen petrol gelirleri ve farklı ülkelerdeki grupları cömertce desteklemesinin krallığın sonunu getirebileceği düşünülüyor.

Sarah Chayes The Atlantic’te kaleme aldığı “Suudi Krallığı’nın çöküşüne hazırlanmak” adlı yazısında “Birleşik Devletler uzun süredir sadakati kiralamak için kullanılan sonu gelmez bir nakit hazinesine sahip olan kraliyet ailesine bel bağlamış durumda. Bugünkü düşük petrol fiyatlarına ve Suudi yetkililerin silah alımını arttırmasına rağmen ve hatta Yemen’deki ve diğer yerlerdeki askeri maceralara rağmen Riyad’ın bütçesi anca tükeniyor.” demişti.

IMF DE UYARDI; SUUDİ ARABİSTAN 5 YIL İÇİNDE İFLAS EDEBİLİR

Uluslararası Para Fonu IMF’nin bir raporuna göre, Suudi Arabistan beş yıl içinde iflas edeceğini belirtmişti.

IMF’nin Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed, El- Cezire’ye yaptığı açıklamada, sadece bu yıl içinde petrol fiyatlarında 360 milyar dolarlık düşüşün meydana geldiğini söylerken, “Petrol fiyatlarındaki düşüşün büyük ve kalıcı olması ihtimaline karşı Suudi Arabistan Krallığının diğer petrol ihracatçıları gibi bütçesinde büyük kesintiler yapması bekleniyor” demişti.

Uluslararası Para Fonu Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed tarafından açıklanan rapora göre, petrol gelirlerinin, ülke gelirinin yüzde 90’ını oluşturduğu Suudi Arabistan’da, petrol fiyatlarındaki düşüş, ülke ekonomisini oldukça sarstı. Suudilerin mevcut finansal varlıklarının ömrünün beş yıl olduğu açıklanan raporda, “Suudi Arabistan’ın şu an 654,5 milyar dolar döviz rezervi bulunmakta, ancak hızla eriyor” vurgusu da vardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı